Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 37

Thread: What's Your Grocery Budget? page

  1. #1
    ayumi's Avatar
    ayumi is offline Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Midwest
    Posts
    79

    What's Your Grocery Budget?

    Primal Blueprint Expert Certification
    We are a family of five and it seems like we overspend on food no matter if it's SAD or Primal. What's a "normal" food budget on PB? How much do you all spend per month?

    We're looking forward to your input -- Hopefully it'll help us budget better!

  2. #2
    Annieh's Avatar
    Annieh is offline Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    New Zealand
    Posts
    3,370
    $200 per week for four of us.

  3. #3
    Metric's Avatar
    Metric is offline Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ontario Canada
    Posts
    813
    We spend $100 per week for two adults. This money goes towards dinners. We usually spend about $50-$60 on pasture-raised meats namely grass-fed beef (ground and brisket), pastured pork (ground, hocks, jowls, belly) and pastured eggs. We spend about $20-$30 on (mostly organic) veggies and $0-$10 on canned items like coconut milk, canned fish, etc... Lunch money comes directly from our own funds. I usually spend about $20 on a big hunk of meat (pork roast, chicken, etc) and about $10 on veggies to make a stir fry that will last all week. We aren't willing to sacrifice quality nor are we willing to spend more on food, so we buy cheaper cuts, which we prefer anyways. I find the key is planning meals ahead. If you are looking for some cost effective recipes, I suggest you check out health-bent.com It's my go to for recipes.

  4. #4
    Shotglass's Avatar
    Shotglass is offline Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Texas
    Posts
    38
    We spend between $100 and $150 each week (2 adults) depending on if we need to restock some things. I really recommend The Primal Blueprint Meal Plan. It helped to get our costs under control.
    Don't be so concerned about yesterday, or worried about tomorrow, that you forget to enjoy today.

  5. #5
    not on the rug's Avatar
    not on the rug is online now Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    nj
    Posts
    4,055
    $100-$150 a week for 2 of us
    I have a lot of hard miles on my body from before I realized I'm not 100% invulnerable. Now I just think I'm 75% invulnerable. -Mr. Anthony

    Give me a spouse/life-partner who I don't want to punch in the throat when she talks. -Canio6

  6. #6
    Nstocks's Avatar
    Nstocks is offline Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    England
    Posts
    472
    I estimate I spend around 35-45 per week for one person. I live at home and so rent pays for some food but I always go out and buy more food myself. I'd eat more but I earn a tiny amount so I can't!

    The family doesn't realise how much I eat nor can get over the fact that quality/type of food is much more important than quantity when it comes to "being thin". All my family are overweight or obese and they don't even eat that much food, it's just refined grains for 80% of their diet. My twin even goes to the gym thinking this will help him loose his "man boobs"... Very sad that after months of doing this and not changing his diet, he won't accept that what he eats affects his body.

    Sorry for the rant!

  7. #7
    Lauri's Avatar
    Lauri is offline Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Dallas, Tx
    Posts
    21
    Whew! I thought I was overspending as I have been buying meat from WF lately.

  8. #8
    Patti's Avatar
    Patti is offline Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Pennsylvania
    Posts
    162
    We spend $100 per week for 2 adults. This is a little less than I spent on SAD, and the same for "Healthy Grain Heavy" and Primal. We tend to eat VERY well, mostly because we cook 3 meals a day and eating out is a rare treat. We have been transitioning from CAFO to grass-fed/woodlot raised meats in the past couple of months as I source good local meats, so this figure may need some adjustment later in the year. My husband still eats small amount of some grains, so I probably spent and average of $6 a week on bread/cereal/rice. Going to the Farmer's Market is also bumping up our grocery budget, but I'm not sure how that will play out yet. We love meeting and getting to know the people who are raising our food.

  9. #9
    Neckhammer's Avatar
    Neckhammer is offline Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    7,731
    Honestly I don't budget grocery. I spend what I need to in order to feed me and my family the best available stuff. I'll cut other bills out before I consider the grocery money. My TV, air, heat, and internet can all go by the wayside before my good food can. Gotta have your priorities.

  10. #10
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    62
    We are a family of 4. The kids are 10 & 12 and eat adult-sized quantities (or more!). We easily spend about $300/week for ALL food and beverages including lunches out for my dh.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •