Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 24

Thread: The Cost of Eating Healthy page 2

  1. #11
    Neckhammer's Avatar
    Neckhammer is offline Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    8,070
    Buy a half a cow at a time.....you get a huge discount for buying in bulk. Thats about it. Thats approximately 200lbs of meat to live on. That should be good for a month

  2. #12
    RichMahogany's Avatar
    RichMahogany is online now Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    8,419
    Any time I think this way of eating is expensive, I consider the cost of cancer, diabetes, obesity, rotting teeth, or any of the other diseases of civilization. Makes grass-fed beef and pastured eggs seem a bargain by comparison.

  3. #13
    picklepete's Avatar
    picklepete is offline Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Minnesota
    Posts
    1,883
    It's very informative to do a slow recon of the $/lb. figure on meat and produce. I buy a lot of bulk carrots, bananas, clementines, canned seafood, turkey dark meat, and gratuitous butter vehicles like cabbage and yellow onions.

  4. #14
    Sandra in BC's Avatar
    Sandra in BC is offline Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,102
    Quote Originally Posted by prufock View Post
    Damn, eating primal food seems to be expensive! Been doing this for 2 months now. Before starting primal eating, I was spending about $200 (CAD) on groceries. For the past 2 months it's been almost double that. What gives? Unfortunately I don't have any receipts from before to compare. Anyone have cost-saving tips.

    Relevant info: Single male, no kids, 6', 185#, office job, doing Stronglifts.
    Are you cooking more of your own food and eating out less? Your grocery bill will go up, but your total food budget will go down.

    Also, if you weren't actually budgeting or tracking before, how can you be really sure? Are you making bigger shopping trips, instead of several small ones? Are you counting just food, or including non-food also?

    I asked a friend recently what she spends on groceries for her family of 5 and she said about $200/week. I thought that was a little low based on what I know of their eating/spending habits...turns out thats just what she spends at COSTCO in a week. Not any other grocery spending.
    Sandra
    *My obligatory intro

    There are no cheat days. There are days when you eat primal and days you don't. As soon as you label a day a cheat day, you're on a diet. Don't be on a diet. ~~ Fernaldo

    DAINTY CAN KISS MY PRIMAL BACKSIDE. ~~ Crabcakes

  5. #15
    Sandra in BC's Avatar
    Sandra in BC is offline Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,102
    And yes, I have a ton of $ saving tips for you! Without knowing what you've been doing already, here goes:

    - shop the sales and stock your freezer and pantry when you find rock bottom deals. If something like coconut milk or toilet paper is half price, buy as many as the sale allows (a limit means its a loss leader, and the store isn't making any money on it, so its a good deal)
    - keep a "don't spend more than x" price list for your most common food items. And stick to it. You won't always find a sale, but at least you won't get ripped off.
    - build your menus around what you have on hand, not the other way around. If you buy just what you need as you go, you'll pay full price most of the time.
    - be open to eating the same meat all week long if that's what you bought on sale
    - be open to eating produce and cuts of meat you don't normally eat
    - be prepared to shop at more than one store. Deals are cyclical (6weeks, 12 weeks) and every store is on a different cycle.
    - don't believe the hype that Superstore and Walmart have the lowest prices.
    - clip coupons for non-food items. This is where the biggest grocery store savings are.
    - buy produce thats in season. build your menus around what you buy on sale
    - buy meat from a butcher in bulk, 'cowshare' a 1/2 or 1/4 cow with friends if you dont' have the room or the budget for the whole thing.
    - rice and potatoes are your friends.
    - cheese is a budget breaker
    - shop the ethnic markets and small produce stores
    - plan to eat your leftovers, don't waste food
    - cook all your own food and don't eat out
    - don't get hung up on buying organic, pastured, grass fed.
    - buy the best you can find with the resources you have.
    Sandra
    *My obligatory intro

    There are no cheat days. There are days when you eat primal and days you don't. As soon as you label a day a cheat day, you're on a diet. Don't be on a diet. ~~ Fernaldo

    DAINTY CAN KISS MY PRIMAL BACKSIDE. ~~ Crabcakes

  6. #16
    mantra's Avatar
    mantra is offline Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    BC, Canada
    Posts
    40
    Prufock, can you buy from local producers? Like, straight from a farmer or through a farmer's market? It's more work than just heading to the store, but it can be a lot cheaper.

    As someone who also lives in Canada, I feel your pain...
    I once paid over $5.00 for the saddest head of lettuce in the Yukon. Vancouver's food prices don't seem so bad now

  7. #17
    owanchez5's Avatar
    owanchez5 is offline Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    London
    Posts
    7
    Thank you so much



  8. #18
    Damiana's Avatar
    Damiana is offline Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Southern California
    Posts
    1,688
    I just font buy organic or grass fed. I figure the normal stuff won't kill me if I wash my produce enough, so I manage to feed my parents and me on ~300 a month usd.
    F 28/5'4/100 lbs

    "I'm not a psychopath, I'm a high-functioning sociopath; do your research."

  9. #19
    Charles W. James's Avatar
    Charles W. James is offline Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Online
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Sandra in BC View Post
    - don't get hung up on buying organic, pastured, grass fed.
    I think you wrote this for me Sandra

    Just this morning I spent about $160 for organic veggies and fruits, I don't expect them to last more than a week. (My kids want to eat fruits all day long!)

    In Dubai, organic stores and farms are just a few and prices are most of the time pretty expensive.

    I'm thinking of growing my own food in the future...

  10. #20
    Cryptocode's Avatar
    Cryptocode is offline Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Norco, California
    Posts
    1,341
    Primal Blueprint Expert Certification
    You're in Newfoundland. Is fish cheap there? Eat lots of fish, wild fresh or canned. Especially sardines, herring, mackerel, etc. These are usually quite inexpensive.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •