I am preparing to start eating the primal diet. I am a student living at home and my food has always been bought for me. Since I am just starting to buy my own food, I have no experience with planning meals for a weeks time. I was hoping you all would be willing to share an example of what you buy for a weeks worth of food at the grocery store. If possible I would also like to know some estimates on how much you spend on a weeks worth of food for one person.

Thanks