Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Thread: How much money do you spend a calorie? page

  1. #1
    Gadsie's Avatar
    Gadsie is offline Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Groningen, Netherlands
    Posts
    1,932

    How much money do you spend a calorie?

    Shop Now
    I found some threads about money. But I have no idea how much everybody eats. So I wonder how much money do you spend a day/week and how many calories do you eat a day/week? I feel like I spend 10 more than everybody here. I'll probably move to the states asap
    Billie trips balls

  2. #2
    qqemokitty's Avatar
    qqemokitty is offline Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    LBC, California
    Posts
    381
    I don't really do any calorie counting, so I can't break it down that precisely.

    I am one female cooking for myself. I eat 2 meals a day and occasionally a piece of beef jerky at "lunch."

    I spend ~100 US dollars a week on groceries.

  3. #3
    Uncephalized's Avatar
    Uncephalized is offline Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    Phoenix, AZ
    Posts
    1,883
    Hmm...

    Our grocery bill was about $600 last month, of which about $450 was actual caloric foodstuffs for humans (also includes alcoholic beverages, Pellegrino, dog and cat food, etc.). I eat about 2/3 of the calories since I am the large male in the house, say roughly $300 worth. I take in anywhere from 2000-3500 calories per day, say 2750 as an average.

    ($300/mo) / (30 days/mo) = $10/day.

    ($10/day) / (2750 kcal/day) = $0.0036/kcal or $3.63 per 1000 kcal.

    Keep in mind all of these are rough estimates.

    Also, I really wouldn't suggest anyone move to this country given the insanity of the political climate, but that's your choice of course!
    Today I will: Eat food, not poison. Plan for success, not settle for failure. Live my real life, not a virtual one. Move and grow, not sit and die.

    My Primal Journal

  4. #4
    sbhikes's Avatar
    sbhikes is online now Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Santa Barbara
    Posts
    9,327
    I would recommend moving to the US. Go to one of our great universities. You'll love it. If you like pretty girls, you'd especially like attending UC Santa Barbara.

    To answer your question, first consider that I
    a) get some of my food purchased by someone else,
    b) purchase some food I don't eat myself and
    c) eat some food that is free (well, if you don't count the water bill that I don't pay.)

    A rough ballpark guess is about 1.5 cents per calorie or $30 per day.
    Female, 5'3", 49, Starting weight: 163lbs. Current weight: 135 (more or less).
    Starting squat: 45lbs. Current squat: 170 x 3. Current Deadlift: 220 x 3

  5. #5
    Uncephalized's Avatar
    Uncephalized is offline Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    Phoenix, AZ
    Posts
    1,883
    SB, California isn't part of "Real America", it's in Liberalia, which is Real America's dirty little hippy bitch, didn't you know?
    Today I will: Eat food, not poison. Plan for success, not settle for failure. Live my real life, not a virtual one. Move and grow, not sit and die.

    My Primal Journal

  6. #6
    Dr. Bork Bork's Avatar
    Dr. Bork Bork is offline Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Orem, UT
    Posts
    4,813
    I would say I'm probably around 15,000 cals per week, and we spend $500-$800/mo on groceries for a family of 3. Not sure how many cals hubby & kid eat. I let the kid eat what she wants, when she wants most of the time (unless it's close to meal time, and we keep our fridge stocked with primal kid staples-- cheese, fruit, yogurt, etc). The man takes leftovers to work for lunch or a sandwich, with fruits and veggies, and usually has a cliff bar for breakfast (not primal, but there's probably worse things he could eat)
    --Trish (Bork)
    TROPICAL TRADITIONS REFERRAL # 7625207
    http://pregnantdiabetic.blogspot.com
    FOOD PORN BLOG! http://theprimaljunkfoodie.blogspot.com

  7. #7
    palebluedots's Avatar
    palebluedots is offline Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    340
    We spend about $0.009 per calorie. $1,000 per month for two adults who average about 3600 calories a day in total (1100 cals average for me, 2500 cals average for the hubby).

  8. #8
    sakura_girl's Avatar
    sakura_girl is offline Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    US
    Posts
    3,635
    $400/month for an average of 2700 calories/day.

    So I spent $0.005 per calorie.

  9. #9
    Jer37208's Avatar
    Jer37208 is offline Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Nashville, TN
    Posts
    61
    eating the way we do can be a bit pricey. my girlfriend's brother is a huge critic of the paleo lifestyle and I've heard him call it elitist on several occasions.

    I've adopted this philosophy; we're gonna pay for health either coming or going. now up front with quality food, or exorbitantly in medical bills later in life.

  10. #10
    Bron's Avatar
    Bron is offline Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    418
    tricky question. a couple of trips to the fruit and veg place, about $60 all up. Aldi gets about $130, IGA gets about $100 and the butcher gets about $400 once a month. Takeaway about $50 a week. Mind you, there are 6 of us.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •