Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 52

Thread: Approx. how much do you spend on groceries for one person?

Hybrid View

  1. #1
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    107

    Approx. how much do you spend on groceries for one person?

    I'm curious - approximately how much do you guys spend on groceries per person? TIA

  2. #2
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,102
    Family of 4 in Canada, approx $700/mo. That includes averaging the cost for buying beef by the half/quarter and butchering game when hubby gets it.
    Sandra
    *My obligatory intro

    There are no cheat days. There are days when you eat primal and days you don't. As soon as you label a day a cheat day, you're on a diet. Don't be on a diet. ~~ Fernaldo

    DAINTY CAN KISS MY PRIMAL BACKSIDE. ~~ Crabcakes

  3. #3
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    252
    $40/week

  4. #4
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Alberta, Canada
    Posts
    377
    I'm in Canada, so appx. arm + leg.

    I don't really budget much, but I'd say that altogether I spend about $500/mo on FOOD (including some meals out) for myself. But I buy pretty much anything I want - pricy cuts of meat, exotic fruits, etc.

  5. #5
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    The Maritimes
    Posts
    3,575
    About 400$-450$ on meat and then at least another 50$ on vegetables. Which makes absolutely no sense considering with my bills that would give me like -300$ a month.
    In all of the universe there is only one person with your exact charateristics. Just like there is only one person with everybody else's characteristics. Effectively, your uniqueness makes you pretty average.

  6. #6
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Santa Barbara
    Posts
    10,516
    I spend it all.
    Female, 5'3", 50, Max squat: 202.5lbs. Max deadlift: 225 x 3.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Orem, UT
    Posts
    4,813
    We spend $800/mo on groceries for 3 people, but I'm trying to get it down to $500. We did REALLY good this paycheck! I think we spent $100 for 2 weeks. YAAAAY! We give $190 to our local farmer for 30 lbs grass fed beef every month, then fill in the rest with chicken, shrimp, and produce.
    --Trish (Bork)
    TROPICAL TRADITIONS REFERRAL # 7625207
    http://pregnantdiabetic.blogspot.com
    FOOD PORN BLOG! http://theprimaljunkfoodie.blogspot.com

  8. #8
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Orygun
    Posts
    855
    Depending on time of year, between $150-200 (availability of free produce is awesome)

  9. #9
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Rural Victoria, Australia
    Posts
    43
    $100-$150ish, per week, per person. Sometimes more, sometimes less, depending on what has grown, been hunted, been gifted or been poached.
    We are always drying to DIY for both quality and fiscal reasons.

  10. #10
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    SF, California
    Posts
    828
    For the two of us we normally spend anywhere from $500-700 per month.
    "If man made it, don't eat it" - Jack Lallane

    People say I am on a "crazy" diet. What is so crazy about eating veggies, fruits, seafood and organ meats? Just because I don't eat whole wheat and processed food doesn't make my diet "crazy". Maybe everyone else with a SAD are the "crazy" ones for putting that junk in their system.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •