Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 52

Thread: Approx. how much do you spend on groceries for one person? page

  1. #1
    Christina*'s Avatar
    Christina* is offline Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    107

    Approx. how much do you spend on groceries for one person?

    Primal Fuel
    I'm curious - approximately how much do you guys spend on groceries per person? TIA

  2. #2
    Sandra in BC's Avatar
    Sandra in BC is offline Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,100
    Family of 4 in Canada, approx $700/mo. That includes averaging the cost for buying beef by the half/quarter and butchering game when hubby gets it.
    Sandra
    *My obligatory intro

    There are no cheat days. There are days when you eat primal and days you don't. As soon as you label a day a cheat day, you're on a diet. Don't be on a diet. ~~ Fernaldo

    DAINTY CAN KISS MY PRIMAL BACKSIDE. ~~ Crabcakes

  3. #3
    KathyH's Avatar
    KathyH is offline Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    252
    $40/week

  4. #4
    EyeOfRound's Avatar
    EyeOfRound is offline Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Alberta, Canada
    Posts
    377
    I'm in Canada, so appx. arm + leg.

    I don't really budget much, but I'd say that altogether I spend about $500/mo on FOOD (including some meals out) for myself. But I buy pretty much anything I want - pricy cuts of meat, exotic fruits, etc.

  5. #5
    Alex Good's Avatar
    Alex Good is offline Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    The Maritimes
    Posts
    3,576
    About 400$-450$ on meat and then at least another 50$ on vegetables. Which makes absolutely no sense considering with my bills that would give me like -300$ a month.
    In all of the universe there is only one person with your exact charateristics. Just like there is only one person with everybody else's characteristics. Effectively, your uniqueness makes you pretty average.

  6. #6
    sbhikes's Avatar
    sbhikes is offline Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Santa Barbara
    Posts
    8,720
    I spend it all.
    Female, 5'3", 49, Starting weight: 163lbs. Current weight: 135 (more or less).
    Starting squat: 45lbs. Highest squat: 167.5 x 2. Current Deadlift: 190 x 3

  7. #7
    Dr. Bork Bork's Avatar
    Dr. Bork Bork is offline Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Orem, UT
    Posts
    4,813
    We spend $800/mo on groceries for 3 people, but I'm trying to get it down to $500. We did REALLY good this paycheck! I think we spent $100 for 2 weeks. YAAAAY! We give $190 to our local farmer for 30 lbs grass fed beef every month, then fill in the rest with chicken, shrimp, and produce.
    --Trish (Bork)
    TROPICAL TRADITIONS REFERRAL # 7625207
    http://pregnantdiabetic.blogspot.com
    FOOD PORN BLOG! http://theprimaljunkfoodie.blogspot.com

  8. #8
    unsuperb's Avatar
    unsuperb is offline Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Orygun
    Posts
    867
    Depending on time of year, between $150-200 (availability of free produce is awesome)

  9. #9
    The Tall Tree's Avatar
    The Tall Tree is offline Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Rural Victoria, Australia
    Posts
    43
    $100-$150ish, per week, per person. Sometimes more, sometimes less, depending on what has grown, been hunted, been gifted or been poached.
    We are always drying to DIY for both quality and fiscal reasons.

  10. #10
    tamingof's Avatar
    tamingof is offline Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    San Francisco, CA
    Posts
    23
    PrimalCon New York
    $20-40 a week at the farmers market for fresh fruits and veggies and sometimes fish/beef. $30 a week for 5 pre-made and frozen meals that I get from my mom, just to add variety, I use them as grab-n-go lunches for work. Plus about $200 a month at the store (frozen foods, milk, tea, flours, oils, non-primal foods- gluten-free treats, chips, etc.) and pretty much the same amount ($200/mo.) on eating out. For a rough total of $680 a month.

    *Winces* I've been working on cutting that back. The eating out, which really is pretty much half buying coffee, is what's killing my budget the most. The treats are the next big problem. My goal is eventually to just be buying flours and other pantry essentials at the store and get everything else from the farmers market.
    My Primal Journal

    Journey to Mordor: 174.39/1779 mi.

    Current Stats---
    Total Weight: 152.8lbs
    Fat %: 30.4

    "My feet hurt from kicking so much ass."

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •