Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 52

Thread: Approx. how much do you spend on groceries for one person? page 2

  1. #11
    paleo-bunny's Avatar
    paleo-bunny is offline Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    SW England, UK
    Posts
    2,667
    I don't track this ... perhaps I should. Probably around $100 - $150 per week equivalent in sterling. I fairly frequently shop at more expensive stores for a few fresh items purely for the sake of convenience... on the other hand I try to make the most of a bargain when I spot it. I should probably freeze more food to cut costs.
    F 5 ft 3. HW: 196 lbs. Primal SW (May 2011): 182 lbs (42% BF)... W June '12: 160 lbs (29% BF) (UK size 12, US size 8). GW: ~24% BF - have ditched the scales til I fit into a pair of UK size 10 bootcut jeans. Currently aligning towards 'The Perfect Health Diet' having swapped some fat for potatoes.

  2. #12
    magicmerl's Avatar
    magicmerl is offline Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    New Zealand
    Posts
    3,219
    Family of 5 in NZ, approx US$250/wk.

    I guess that's 3-3.5 adults.
    Disclaimer: I eat 'meat and vegetables' ala Primal, although I don't agree with the carb curve. I like Perfect Health Diet and WAPF Lactofermentation a lot.

    Griff's cholesterol primer
    5,000 Cal Fat <> 5,000 Cal Carbs
    Winterbike: What I eat every day is what other people eat to treat themselves.
    TQP: I find for me that nutrition is much more important than what I do in the gym.
    bloodorchid is always right

  3. #13
    aix_sponsa's Avatar
    aix_sponsa is offline Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Fort Stewart, GA
    Posts
    150
    $150 a month per person (2).

  4. #14
    jojohaligo's Avatar
    jojohaligo is offline Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Wet Coast of Canada
    Posts
    758
    On a recent month to Vancouver (July plus a couple of days extra) I (by myself) spent over $900! I ate out a few times (delicious Indian food at Maurya on Broadway), the total includes daily espressos, the crap meal on the ferry on the way over, and I fed my son 5 or 6 times over the month too.

    That's not what I spend on my partner and I for a month at home, and I am not sure really what it is...maybe I should check...
    Female, age 51, 5' 9"
    SW - 183 (Jan 22, 2012), CW - 159, GW - healthy.

    Met my 2012 goals by losing 24 pounds.
    2013 goals are to get fit and strong!

  5. #15
    Louisa655's Avatar
    Louisa655 is offline Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Planet Earth
    Posts
    795
    Grocery Shopping only: $700.00 per month for 2, active adults. This figure does not include eating out, alcohol or additional groceries for having guests over. We do not purchase any prepared or packaged food. We do buy high quality foods, including chemical-free vegetables, where possible.
    ----------------------------------------
    F, 48, 5'10"
    Start Date: 25-06-12 @ 161lbs
    Goal Reached: 30-09-12 @ 143lb. Now bouncing between 145lb - 149lb. I'd like less bounce and more consistency :-)

    Started Cross Fit 20.12.12 ---- Can't wait to submit my success story on the 1st anniversary of starting primal.

  6. #16
    MissJecka's Avatar
    MissJecka is offline Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    USA
    Posts
    651
    I get my produce from a CSA, which I spent US$380 on for a 6-month single share. There are so many veggies, fruits, and berries that I've actually frozen about 1/4-1/3 of what I've gotten each week, so I think I'll be eating the stuff nearly all year.

    Because of this, the only things we (house of 2) buy at the supermarket or farmer's market are canned goods (coconut milk, etc.), meat, dairy, eggs and alcohol. On average, I think we spend about US$90 per week.
    >> Current Stats: 90% Primal / 143 lbs / ~25% BF
    >> Goal (by 1 Jan 2014): 90% Primal / 135-ish pounds / 20-22% BF

    >> Upcoming Fitness Feats: Tough Mudder, June 2013
    >> Check out my super-exciting journal by clicking these words.

    Weight does NOT equal health -- ditch the scale, don't be a slave to it!

  7. #17
    BennettC's Avatar
    BennettC is offline Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Beaufot, SC
    Posts
    528
    i spend about $30 with my farmer on raw milk and eggs. use this milk to sour, make cream cheese, yogurt, ect. Then about another $30-$40 on meat. no need to waste money on vegetables

  8. #18
    Metric's Avatar
    Metric is offline Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ontario Canada
    Posts
    813
    For 2 adults in Canada, we spend about $600 per month ($150 per week). We buy exclusively pasture raised meats, local organic veggies/fruits/dairy. We occasionally buy items from outside "local" range such as fair trade organic coffees, berries, cherries and wine (none of this is included in the above weekly expenditure). The above also does not include eating out.

  9. #19
    sakura_girl's Avatar
    sakura_girl is online now Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    US
    Posts
    3,712
    About $600/month for just me. This includes all snacks (I'm a huge nut fiend), eating out, dinners with friends, etc.

  10. #20
    namelesswonder's Avatar
    namelesswonder is online now Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    MA, USA
    Posts
    12,391
    Primal Blueprint Expert Certification
    $200-400/month for 2 people, so if it was just me, I'd say $200 because I'd buy better quality meats and indulge in more treats (I buy all the groceries for the 2 of us right now).
    Journal on depression/anxiety
    Curing IBS-C with Vitamin C and magnesium citrate.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •