Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 61 to 70 of 77

Thread: Richard Nikoley's (from Free The Animal) 'Fat Bread' - Anyone Tried It? page 7

  1. #61
    MissJecka's Avatar
    MissJecka is offline Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    USA
    Posts
    651
    Primal Fuel
    A bit off-topic but...

    It's funny you'd mention calorie-counting and Spark People, Shawn. I'm friends with some employees of SP and used the site to track calories and, as a result, lost about 40 pounds. But, it messed with my mind and I became way too obsessed. After more than 2 years since leaving SP I still count calories, but in my head. It's still a struggle for me to "just be good", but I am only 2 pounds heavier and much healthier and stronger now than I was when I was calorie-counting. Good luck!
    >> Current Stats: 90% Primal / 143 lbs / ~25% BF
    >> Goal (by 1 Jan 2014): 90% Primal / 135-ish pounds / 20-22% BF

    >> Upcoming Fitness Feats: Tough Mudder, June 2013
    >> Check out my super-exciting journal by clicking these words.

    Weight does NOT equal health -- ditch the scale, don't be a slave to it!

  2. #62
    faithy22's Avatar
    faithy22 is offline Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Connecticut
    Posts
    97
    I'm going to give this bread a shot tonight. I used to make pumpkin bread with almond flour and eat it with cream cheese. I wonder if adding a bit of canned pumpkin to this recipe would work. It wets the dough a lot, though.

  3. #63
    yodiewan's Avatar
    yodiewan is offline Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    North Carolina
    Posts
    3,458
    I did a quick search to look for macadamia nut prices online and I found this place:

    Gold Crown Home Page

    They sell in shell nuts for $3.75/lb. Their "Processing" page says the typical yeild is about 30% nut meat/ weight of whole nut. So for a pound of in-shell nuts, you get 4.8 oz. of nut meats. So ~0.78/oz, plus shipping.

    The lowest priced ones I could find on Amazon were these: Bulk Raw Macadamia Nuts, 5-Pound 5 lbs.: Amazon.com: Grocery & Gourmet Food
    The unit price for these came out to 0.77/oz.

  4. #64
    sbhikes's Avatar
    sbhikes is offline Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Santa Barbara
    Posts
    9,963
    I am curious if anyone has made this bread with macadamia nut butter, that is, without making the macadamia nut butter in a food processor but instead buying it already made. I have a food chopper type thing, but not a fancy food processor and I can get macadamia nut butter. I'm curious how much butter you get from a cup of nuts.
    Female, 5'3", 49, Starting weight: 163lbs. Current weight: 135 (more or less).
    Starting squat: 45lbs. Heaviest squat: 180 x 2. Heaviest Deadlift: 230 x 2

  5. #65
    yodiewan's Avatar
    yodiewan is offline Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    North Carolina
    Posts
    3,458
    Quote Originally Posted by sbhikes View Post
    I'm curious how much butter you get from a cup of nuts.
    If nutrition data is right, a cup of macadamias weighs 132g = 4.65 oz. The jars of Maranatha mac butter that I've seen are 8 oz. by weight. So about 1.7 cups worth of mac nuts in the jar. Most prices I can find are greater than $1/oz, so buying nuts could be cheaper, depending on shipping costs.

    A blender might also work if you have one, if you pulse and stir frequently.

  6. #66
    BennettC's Avatar
    BennettC is offline Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Beaufot, SC
    Posts
    528
    ill prolly give this a try next month as its my birthday on the 17th! I want make something like this with a coconut cream frosting sweetened with raw honey to go on top.
    Paleo since November 2011 - Carnivore since June 2012
    Before and after pics
    http://www.marksdailyapple.com/forum/thread65846.html
    Primal Sucess Story
    http://www.marksdailyapple.com/forum/thread65400.html
    Primal Journal
    http://www.marksdailyapple.com/forum...tml#post955444

  7. #67
    Betorq's Avatar
    Betorq is offline Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    GA & CA
    Posts
    885
    Quote Originally Posted by yodiewan View Post
    I did a quick search to look for macadamia nut prices online and I found this place:
    Gold Crown Home Page
    They sell in shell nuts for $3.75/lb. Their "Processing" page says the typical yeild is about 30% nut meat/ weight of whole nut. So for a pound of in-shell nuts, you get 4.8 oz. of nut meats. So ~0.78/oz, plus shipping.
    The lowest priced ones I could find on Amazon were these: Bulk Raw Macadamia Nuts, 5-Pound 5 lbs.: Amazon.com: Grocery & Gourmet Food
    The unit price for these came out to 0.77/oz.
    You better have a special tool to crack them nuts open. Hammer 'might' do it if you are very strong, an excellent aim, & it's a very heavy hammer!! Macs are the hardest shells of all nuts on the planet. My tool cost me $20 (wholesale, 8 years ago) in Hawaii.
    "Science is not belief but the will to find out." ~ Anonymous
    "Culture of the mind must be subservient to the heart." ~ Gandhi
    "The flogging will continue until morale improves." ~ Unknown


  8. #68
    yodiewan's Avatar
    yodiewan is offline Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    North Carolina
    Posts
    3,458
    Quote Originally Posted by Betorq View Post
    You better have a special tool to crack them nuts open. Hammer 'might' do it if you are very strong, an excellent aim, & it's a very heavy hammer!! Macs are the hardest shells of all nuts on the planet. My tool cost me $20 (wholesale, 8 years ago) in Hawaii.
    Indeed. I bought some in shell mac nuts when I went to Hawaii a few years ago. My attempts at opening them when I got home were hilarious. I hit one with a hammer and it went flying out of the kithchen. I had to go search for it!

    That website also sells mac nut crackers of various types.

  9. #69
    Betorq's Avatar
    Betorq is offline Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    GA & CA
    Posts
    885
    Yikes! $89.95!! For a nut cracker

    Edit: Ok, there's a couple of nut crackers for $15 & $20, one is similar to the one I got, it was manufactured in Australia I think I recall...
    Last edited by Betorq; 09-21-2012 at 06:16 PM.
    "Science is not belief but the will to find out." ~ Anonymous
    "Culture of the mind must be subservient to the heart." ~ Gandhi
    "The flogging will continue until morale improves." ~ Unknown


  10. #70
    sbhikes's Avatar
    sbhikes is offline Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Santa Barbara
    Posts
    9,963
    Primal Blueprint Expert Certification
    Quote Originally Posted by yodiewan View Post
    If nutrition data is right, a cup of macadamias weighs 132g = 4.65 oz. The jars of Maranatha mac butter that I've seen are 8 oz. by weight. So about 1.7 cups worth of mac nuts in the jar. Most prices I can find are greater than $1/oz, so buying nuts could be cheaper, depending on shipping costs.

    A blender might also work if you have one, if you pulse and stir frequently.
    Thank you! I bought some whole raw macadamias and I'll give it a try, but if I can't turn them into butter, I'll buy the pre-made mac butter instead.
    Female, 5'3", 49, Starting weight: 163lbs. Current weight: 135 (more or less).
    Starting squat: 45lbs. Heaviest squat: 180 x 2. Heaviest Deadlift: 230 x 2

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •