Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 95

Thread: Not cheap page

  1. #1
    Kingofturtles's Avatar
    Kingofturtles is offline Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    301

    Not cheap

    Primal Blueprint Expert Certification
    Primal is not cheap. 1000 a month on groceries for 2 People. 4 cartons of eggs and bacon a week doesn't help. Sure giving up grains makes me live longer. But living on the street will most likely shorten my life

  2. #2
    Knifegill's Avatar
    Knifegill is online now Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Washington state
    Posts
    6,954
    Ha-ha. You're getting ripped off. We spend $95.00 per week for two. That's, what, $380.00 per month?


    Turquoisepassion:
    Knifegill is christened to be high carb now!
    notontherug:
    the buttstuff...never interested.
    He gives me Lamprey Kisses in the midnight sea
    Flubby tubby gums latching onto me
    For all that I've done wrong, I mastodon something right...

    My pony picture thread http://www.marksdailyapple.com/forum/thread82786.html

  3. #3
    Diana Renata's Avatar
    Diana Renata is offline Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Knoxville, TN
    Posts
    5,393
    Wow... single gal here. $40 a week average. That's if I don't go out.

  4. #4
    primalswan's Avatar
    primalswan is offline Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    126
    Dude. I spend 800/month to feed my family of 4. We buy nearly all our produce organic, only grassfed/pastured free-range meat, eggs direct from the farm ,raw milk. Where are you shopping at? Whole Paycheck? This is quite a bit more than when we were eating tons of boxed spaghetti, cereal, etc that I got for free couponing. . . but my priorities have changed. We spend a very low % of our income on food compared to other countries. It is sad really.

  5. #5
    Knifegill's Avatar
    Knifegill is online now Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Washington state
    Posts
    6,954
    If you're asking for help, here's what we do:

    Check your city for local analogues.

    Canned fish are cheapest at Big Lots.
    Coconut milk and purple sweet potatoes are cheapest at the Ukraine market.
    Weird meats and other veggies can be had at the Pacific Market on 4th and 99 in Everett.
    Avocados, frozen salmon, canned fish, and more are at the Grocery Outlet.
    Meat and green apples are at Trader Joe's
    Central Market has crazy good deals on duck hindquarters and lamb neck, and more.
    The Sno-isle Co-op has DUCK EGGS and they are AMAZING. Worth the money!


    Turquoisepassion:
    Knifegill is christened to be high carb now!
    notontherug:
    the buttstuff...never interested.
    He gives me Lamprey Kisses in the midnight sea
    Flubby tubby gums latching onto me
    For all that I've done wrong, I mastodon something right...

    My pony picture thread http://www.marksdailyapple.com/forum/thread82786.html

  6. #6
    JennaRose's Avatar
    JennaRose is offline Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    us
    Posts
    1,037
    4 cartons of eggs a week for two people? wow! im currently spending maybe $150/week with what we eat.

    well, i suppose any amount of money spent on groceries is better than the money i was spending eating out every day for lunch and dinner (my honey ate out for lunch too)
    Last edited by JennaRose; 06-26-2012 at 04:34 PM.

  7. #7
    cayla29s's Avatar
    cayla29s is offline Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Canada
    Posts
    456
    how are you spending that much on groceries? I would give up this lifestyle if i had to spend half of that money on myself.

  8. #8
    PrimalJes's Avatar
    PrimalJes is offline Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    203
    We usually spend $120-$140 per week on 2 adults and 3 toddlers and that includes vitamins/protein powder/coconut oil/etc.

    We buy our produce at Trader Joe's and our Meats at Whole Foods. We also try to shop farmers markets on the weekend when we can. What saves a lot of money is having 2 of the same meals in a row for dinner. All lunches, breakfasts, and snacks during the week are the same (Ex. bacon/eggs/fruit for breakfast, chicken wings/cucumber/rice for lunch, fruit/nuts for snacks).

    It is a little more money than we used to spend, but not much. I think we used to spend $90-$110.
    I'm a 5'-6" tall female.

    SW: 212.4 lbs. February 14, 2013 (My second baby was born)
    CW:166.4 lbs.
    GW: 143 lbs.

    Just keep going.

    New goal:

    Get back to 80-90% Primal and back down to my lowest recent weight of 158 lbs. while doing as much moving and strength training as I can get in.

  9. #9
    Kingofturtles's Avatar
    Kingofturtles is offline Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    301
    Thx for the ideas guys. Appreciate it. I'll have to find a new breakfast I think. I eat like 4 rfa and 4 bacon every morning. Or I get hungry right away. Our organic eggs are 6$ here too..

  10. #10
    PrimalJes's Avatar
    PrimalJes is offline Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    203
    kingofturtles, If you go to the farmers market, the eggs are $3 a dozen and, around here anyway, the yolks are much more golden if they are pasture-raised.
    I'm a 5'-6" tall female.

    SW: 212.4 lbs. February 14, 2013 (My second baby was born)
    CW:166.4 lbs.
    GW: 143 lbs.

    Just keep going.

    New goal:

    Get back to 80-90% Primal and back down to my lowest recent weight of 158 lbs. while doing as much moving and strength training as I can get in.

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •