Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 95

Thread: Not cheap page 2

  1. #11
    Neckhammer's Avatar
    Neckhammer is offline Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    7,606
    Shop Now
    Cry me a river.

  2. #12
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    43
    I spend about $1k a month for 2 adults and 1 child. I'm in New York City. I order meats online and eggs/produce/veggies from the grocery.

  3. #13
    DarthFriendly's Avatar
    DarthFriendly is offline Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,843
    Quote Originally Posted by Kingofturtles View Post
    Thx for the ideas guys. Appreciate it. I'll have to find a new breakfast I think. I eat like 4 rfa and 4 bacon every morning. Or I get hungry right away. Our organic eggs are 6$ here too..
    The money I save by not buying $6 organic eggs I spend on the kerrygold grass fed butter I cook them in.

    Primal can be done less expensively, we have many threads about this.

    I am a big fan of bones. Cheap, and nutritious. Soup, broth. yay.

  4. #14
    teach2183's Avatar
    teach2183 is offline Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Chicago Suburbs
    Posts
    1,057
    Our budget is getting massacred as well. Where you live makes a big impact. We haven't made the switch to organic/grass-fed because of the cost.

    I just got a second PT job which might allow us more room soon though!

  5. #15
    Sandra in BC's Avatar
    Sandra in BC is offline Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,102
    $700 for 2 adults and 2 kids who eat like adults.

    Maybe $100 more than pre-primal but definitely not breaking the bank.

    But we ate alot of real food before so
    Last edited by Sandra in BC; 06-26-2012 at 08:10 PM.
    Sandra
    *My obligatory intro

    There are no cheat days. There are days when you eat primal and days you don't. As soon as you label a day a cheat day, you're on a diet. Don't be on a diet. ~~ Fernaldo

    DAINTY CAN KISS MY PRIMAL BACKSIDE. ~~ Crabcakes

  6. #16
    SoccerGrok's Avatar
    SoccerGrok is offline Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tigard, Oregon
    Posts
    1,028
    Quote Originally Posted by Emmet Fitz-Hume View Post
    I spend about $1k a month for 2 adults and 1 child. I'm in New York City. I order meats online and eggs/produce/veggies from the grocery.
    Austin Milbarge. When do we begin our training?

  7. #17
    jojohaligo's Avatar
    jojohaligo is offline Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Wet Coast of Canada
    Posts
    759
    Quote Originally Posted by Sandra in BC View Post
    $700 for 2 adults and 2 kids who eat like adults.

    Maybe $100 more than pre-primal but definitely not breaking the bank.

    But we ate alot of real food before so
    I'm glad you posted what you spend, since I'm in the same province (at least according to your username). We're just two adults and I think we spend about $600, but that is just a guess. When I am finished with school I'll be looking for more ways to save since I'll have more time.

    That is the other thing. I think the more time one has the more money one can save. Canning, shopping for the best quality and prices, prepping kefir, mayo, yogurt, condiments, gardening, making broth, etc, etc.
    Female, age 51, 5' 9"
    SW - 183 (Jan 22, 2012), CW - 159, GW - healthy.

    Met my 2012 goals by losing 24 pounds.
    2013 goals are to get fit and strong!

  8. #18
    Nigel's Avatar
    Nigel is offline Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Spalding, Lincolnshire
    Posts
    533
    Quote Originally Posted by Kingofturtles View Post
    Primal is not cheap.
    That's why I'm only partially primal. I can get 6 free range eggs for about $1.50. I watch for organic meat and get it when on offer, but, I have a fixed pension and have to count the pennies a bit. The way I see it, I do what I can when I can, and, that is a vast improvement on what I was doing. Not perfect, but then who or what is?
    Why use a sledge hammer to crack a nut when a steam roller is even more effective, and, is fun to drive.

  9. #19
    CarlaC's Avatar
    CarlaC is offline Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    USA
    Posts
    50
    I do grass fed here and there but the cuts of meat are very lean and ultimately: tough. I'm on a list to buy a half cow this fall so I will be almost totally grass fed then. So yes- I'm eating "regular" meat and eggs. I have five kids and I can't afford to buy everyone grass fed at the moment. Still, it's obviously more expensive than eating SAD garbage, especially at breakfast. I save $ by not buying soda, fruit snacks, and other absolutely empty calories. I also freeze a lot of meat that I would in the past have thrown out or given to the dogs (a single left over pork chop, for example). Also, I never eat out at lunch any more. And the stuff I used to eat on the couch at night..... Premium ice cream is what, $4? So that's $28 per week right there!

  10. #20
    mike_h's Avatar
    mike_h is offline Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    191
    I have five kids and I can't afford to buy everyone grass fed at the moment.
    Just pick your favourite one or two kids and feed them the grass fed.

Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •