Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 46

Thread: Cheap Primal - Go for broke! page

  1. #1
    fpsjosh01's Avatar
    fpsjosh01 is offline Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    New Britain, CT
    Posts
    1,079

    Question Cheap Primal - Go for broke!

    Shop Now
    So what are your cheap hacks for going primal? Can't cook bacon in the house often (wife gets sick when she smells it, might try to cook it all in one go for breakfast one day this week)

    Goals:
    Lose that belly!
    Gain that muscle!
    Take care of that baby! (diapers and all)

    Spend under 100 dollars for myself for the whole week.

    (I'm skipping organic this month, I know it's terrible but another month in the grand scheme of things might not be so bad... )

    List of foods so far:
    Eggs (1$ a dozen at price chopper)
    Tunafish (have lots of that!)
    Salad greens
    Root Veggies
    Chicken Thighs
    Whey Protein Isolate (running out, plus I might try the egg white protein and add coconut milk to it)
    Coconut Milk
    Make your own Coconut butter (shredded coconut)
    Grassfed Beef dogs
    Pork Butt
    Chicken Breasts

    Other suggestions:
    Cloth diapers (Gotta build up the money to buy em.)
    Last edited by fpsjosh01; 10-01-2011 at 06:24 AM. Reason: Keeping a list generated by forum

  2. #2
    Maureen.Crocker's Avatar
    Maureen.Crocker is offline Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Lowell, MA
    Posts
    13
    eggs. eggs. eggs.

  3. #3
    SlimIcy's Avatar
    SlimIcy is offline Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    Providence, RI
    Posts
    219
    Find a latin meat market. I've seen ground beef for $1.20/lb and chicken thighs for $.79/lb.

  4. #4
    Dr. Bork Bork's Avatar
    Dr. Bork Bork is offline Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Orem, UT
    Posts
    4,813
    eggs, tuna fish, salad greens, root veggies-- all inexpensive viable options

    cheapest thing I can suggest for diapers is to go the cloth diaper route & launder them yourself.
    --Trish (Bork)
    TROPICAL TRADITIONS REFERRAL # 7625207
    http://pregnantdiabetic.blogspot.com
    FOOD PORN BLOG! http://theprimaljunkfoodie.blogspot.com

  5. #5
    fpsjosh01's Avatar
    fpsjosh01 is offline Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    New Britain, CT
    Posts
    1,079
    Thanks, keep the ball rolling.

  6. #6
    pdovers's Avatar
    pdovers is offline Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Dallas area, Texas
    Posts
    109
    We find other things to cut out of our budget (i. e. no cable tv, used cars with no payments instead of new with high payments, turn off the A/C as soon as we can when the Texas heat subsides) so that we can buy decent quality food. It is worth it. The nutritional value of pasture raised eggs is far superior to conventional eggs. Grass-fed beef is amazing stuff as far as healthy omega-3's go compared to conventional beef. Raw milk unbelievable. These are 3 things my family switched to this year.
    Knee deep in the water somewhere got the blue sky breeze blowin' wind thru my hair only worry in the world is the tide gonna reach my chair. Zack Brown Band




  7. #7
    Fury's Avatar
    Fury is offline Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    158
    Making your own coconut butter/paste, milk, etc... from unsweetened shredded Coconut is considerably cheaper than purchasing canned Coconut milk and can be done with just a food processor & fine metal strainer (I use a tea strainer) or cheesecloth. The texture when cold isn't quite as smooth as canned (solidifies in fridge more than canned, likely more concentrated) but works great for cooking/baking/etc...

    I can't seem to find full-fat coconut milk for anything less than $1.50-$2 a can, and most seems around 20% fat by volume
    (12-15g per 60ml, 80-100g per 400ml can)
    A 400g bag of unsweetened shredded coconut can be found for like $2, and is at least 2/3rds fat by weight, with the rest being fiber/net carb/protein at a 2:2:1 ratio (+260g fat per bag)
    Last edited by Fury; 09-30-2011 at 01:50 PM.

  8. #8
    Paleobird's Avatar
    Paleobird Guest
    Goat. Dirt cheap and delicious. Offal if you can hang with that.

  9. #9
    Karen1968's Avatar
    Karen1968 is offline Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Just south of Portland, OR
    Posts
    6
    I've been buying meat at Costco. They have an organic ground beef for less than $5/pound. Applegate organic grass-fed beef hotdogs at Trader Joe's are cheap per serving, too.

    If you can find a buying club near you (co-op, what have you), grass-fed meat is usually cheaper that way.

    As to diapers...Buy used! They last a long time, though several kids if taken care of properly. Diaperswappers is one site; Craigslist if you live in a crunchy urban area. Too bad you can't get them on eBay anymore.

    If you need to go really cheap, buy good quality prefolds, 2 dozen in the tiny size, a dozen in the premium, and 3-4 covers. Works great. If you have the upfront money, 20-24 one-sized All-in-ones are still cheaper than 2-3 years of disposable use.

  10. #10
    DaisyEater's Avatar
    DaisyEater is offline Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,784
    Cheap cuts like briskets and pork butt. A crock pot or pressure cooker can turn this into some tender, tasty stuff.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •