Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: reasonable price for 1/2 or 1/4 beef? page

  1. #1
    OneDeltaTenTango's Avatar
    OneDeltaTenTango is online now Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Anchorage, Alaska
    Posts
    903

    reasonable price for 1/2 or 1/4 beef?

    Primal Fuel
    Local farmer has the following offering for grass fed and finished beef:

    The price of a whole, half, and quarter is $6/ pound
    based on the hanging weight of the animal. That price includes cut and wrap and
    delivery.

    For 1/4 animal, he figures 100 pounds with mix of cuts from fore and aft and ground also. How does this price jive with what you are paying?

    Thanks,
    One Delta Ten Tango

  2. #2
    Windswept's Avatar
    Windswept is offline Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Atlanta, GA
    Posts
    23
    I am starting to look into local GF beef as well. Here is the pricing I got from one farm:

    Our beef is all grass fed and finished with no use of hormones or antibiotics. A quarter beef averages 150 lbs of hanging weight at $3.50/lb. Of course Mother Nature doesn't measure out cows according to our measurements, so that can vary considerably depending on the individual animal. All our beef is sold by hanging weight in accordance with GA law, but that can be a bit confusing if you've never bought beef this way. From the above mentioned animal, you can expect about 75lbs of cut, wrapped, labeled and frozen beef which will have cost you no more than $7/lb.

    You can expect to receive the following in a standard share of beef.
    30 to 40% ground beef (one and two pound packages)
    1/4 of all the roasts we cut (averaging 3lbs each)
    1/4 of all rib and New York strip steaks (averaging 1 inch thick)
    1/4 of all filet (averaging 1.5 inches thick)
    1/4 of all sirloin
    1/4 of all round steak
    1/4 of all cubed steak
    organs and bones are optionally available if you request them at the time you reserve your share


    Here's another source, from MDA user adrianag:

    I have attached 3 price sheets for you to review for the beef. We sell by the cut and the cow. The whole cow is $5.00 a lb, half is $6.00 and a quarter cow is $7.00 a lb.
    Join the Atlanta Primal/Paleo Meetup: http://www.meetup.com/Atlanta-Paleo-Primal-Meetup/

  3. #3
    OneDeltaTenTango's Avatar
    OneDeltaTenTango is online now Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Anchorage, Alaska
    Posts
    903
    Thanks! Great, helpful information. Looks like wide variation in pricing. I am in Alaska so the pickings are slimmer and operating costs likely higher than GA.

  4. #4
    Diana Renata's Avatar
    Diana Renata is offline Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Knoxville, TN
    Posts
    5,393
    For here, that's expensive. Most sellers here range from $2.50/lb for the basics, to $4/lb for what you're getting.

  5. #5
    TigerLily's Avatar
    TigerLily is offline Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    metro Portland
    Posts
    3,250
    $5.50 for all cuts -- this includes delivery.

    another local place is $6.50 -- you pick up.
    "Let food be thy medicine and medicine be thy food." -- Hippocrates

  6. #6
    lolov's Avatar
    lolov is offline Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    334
    I get mine from polyface farms (Joel Salatin's stuff) and I paid $4.25/lb for the cheapest package (mostly roasts, some steaks, some bones and lots of ground) but he has other packages that go up to like $6/lb iirc for mostly boneless steaks. WHich is a HUGE savings over the $15/lb his steaks go for at the local butcher.

  7. #7
    Greensprout's Avatar
    Greensprout is offline Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Manitoba, Canada
    Posts
    2,942
    I just ordered 1/4 of local grass fed black angus beef. Same price for 1/4 or 1/2, is $3.89 per lb (hanging weight), cut, vaccuum sealed, frozen and delivered to my door. I'll be getting soup bones and organs thrown in for free and I've asked for suet to make tallow as well.

  8. #8
    Melody's Avatar
    Melody is offline Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Dfw
    Posts
    385
    http://paidom.com/orders.htm i get our meat here, although i don't have the freezer space for half a cow.

  9. #9
    OneDeltaTenTango's Avatar
    OneDeltaTenTango is online now Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Anchorage, Alaska
    Posts
    903
    Thanks for the input and data points. I will check out shipping costs to AK as manby of the sources referenced are 1/2 price of what I can get here. I will probably end up on the horns of he usual Alaskan dilemma - buy local and spend more OR mail order and spend less. We'll see.

    Again. thaninks for the data points and quick info.

    One Delta Ten Tango

  10. #10
    adam_devon's Avatar
    adam_devon is offline Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    22
    I'd love to hear from anyone in the UK that had bought a 1/4 or a 1/2, for a reasonable price and with delivery.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •