Search:

Type: Posts; User: Rosemary 231

Page 1 of 20 1 2 3 4

Search: Search took 0.16 seconds.

  1. Replies
    3
    Views
    56

    I use about 3/4 cup to a cup of olive oil per...

    I use about 3/4 cup to a cup of olive oil per egg. Macadamia oil is very light tasting but so expensive. The reason I make my own mayo is to try to avoid the seed oils. If olive oil is cut or...
  2. Replies
    3
    Views
    56

    Adulterated olive oil

    I've read so much about olive oil being cut or diluted with seed oils. I use the extra light flavor olive oil for homemade mayo. Not being sure what's in the oil I'm thinking of using MCT oil...
  3. Replies
    10
    Views
    186

    The first time I tried the noodles I bought them...

    The first time I tried the noodles I bought them from an Asian market nearby. I may check with them again since they have become popular. Still, WalMart is the lowest price I can find except for a...
  4. Replies
    10
    Views
    186

    Thanks, that's what I wanted to hear. I realize...

    Thanks, that's what I wanted to hear. I realize these can't be a huge part of my overall diet but they sure do add to the variety.
  5. Replies
    10
    Views
    186

    Display Nutrition Facts: Total carbs. 4 grams...

    Display Nutrition Facts:

    Total carbs. 4 grams
    Dietary fiber 3 grams
    Sugar 0 grams
    Protein 1 gram

    The label can be seen at Nasoya.com, click on Fettuccine noodles. I try not to overdo eating...
  6. Replies
    10
    Views
    186

    Shirataki noodles

    I eat a lot of Shirataki noodles. The brand I buy is Nasoya.

    Ingredients:
    water, konjac flour, chickpea flour, potato starch, calcium hydroxide, reduced iron, folic acid.

    I'm especially...
  7. Thank you! And thanks for your help!

    Thank you! And thanks for your help!
  8. Thanks so much. The $4 coupon shows up on the...

    Thanks so much. The $4 coupon shows up on the receipt. So doing the math in reverse, $9 minus the $4 coupon is $5. Five dollars divided by 3.01 is $1.66 per lb.?
  9. Understanding net weight of ground beef

    I bought 3.01 lbs. of ground beef for $9. It had a $4 off sticker on it because it was close to it's "sell by" date. I want to figure out how much I actually paid per pound for the meat. Regular...
  10. Replies
    11
    Views
    339

    Alas, I still need to find a very light tasting...

    Alas, I still need to find a very light tasting one. Extra Virgin is just too strong to mayonnaise. I did read the article, Thanks.
  11. Replies
    11
    Views
    339

    Thanks to both you and Paysan for your replies. ...

    Thanks to both you and Paysan for your replies. I was about to leave for my weekly Wal Mart run and pick some up. I simply have to keep looking for an unadulterated Extra Light Tasting olive oil to...
  12. Replies
    11
    Views
    339

    At the store yesterday and came across Grape seed...

    At the store yesterday and came across Grape seed oil. I understand it's very mild tasting and the cost was reasonable. Would this be considered a safe, primal oil to use or is it another processed...
  13. Replies
    11
    Views
    339

    Thanks for the info.l Would I be able to to get...

    Thanks for the info.l Would I be able to to get it in a very light tasting oil? Is it very expensive?
  14. Replies
    11
    Views
    339

    Thanks, I do use extra light olive oil, the extra...

    Thanks, I do use extra light olive oil, the extra virgin or just virgin is too strong tasting. I probably wouldn't bother to make the mayonnaise at all and just buy it but I don't want to consume...
  15. Replies
    11
    Views
    339

    Whey in homemade mayo

    I don't know if this should be posted on the Nutrition or Recipes forums and I can't remember if I asked the question before. I want to extend the life of my homemade mayonnaise by adding some whey...
  16. Replies
    14
    Views
    1,064

    I'm sorry for not getting back. I missed your...

    I'm sorry for not getting back. I missed your post. The leaves froze and thawed very well in Ziploc freezer bags. Of course, they should be dry. I only froze them for a few days. But they came...
  17. Replies
    25
    Views
    896

    I think it would be a great idea to keep a bottle...

    I think it would be a great idea to keep a bottle within close reach at night. I was up a couple of times just last night with cramps in my foot. If a cramp attacks in a larger muscle like the calf...
  18. Replies
    25
    Views
    896

    I'm trying to salt my food more. I think I might...

    I'm trying to salt my food more. I think I might stop the Potassium. I only began taking it because I read that it should be taken with Magnesium.
  19. Replies
    25
    Views
    896

    Thanks for the second set of videos. They...

    Thanks for the second set of videos. They answered even more of my questions.
  20. Replies
    25
    Views
    896

    That's not too expensive. Is it necessary to rub...

    That's not too expensive. Is it necessary to rub it all over you body? How do you know how much to apply?
  21. Replies
    25
    Views
    896

    Especially when I have to hop out of bed and walk...

    Especially when I have to hop out of bed and walk around for awhile. After all that it's hard to get back to sleep.
  22. Replies
    25
    Views
    896

    I have been curious about the oil. Cost would be...

    I have been curious about the oil. Cost would be a deciding factor.
  23. Replies
    25
    Views
    896

    I only started taking Potassium with Magnesium...

    I only started taking Potassium with Magnesium when I read on the forum, another thread, that I should. I eat a low carb diet but I'm maintaining now so I'm slowly adding more carbs. I do eat a...
  24. Replies
    25
    Views
    896

    Chocolate and Magnesium - not so bad!

    Chocolate and Magnesium - not so bad!
  25. Replies
    25
    Views
    896

    Thanks, I watched both videos. I learned some...

    Thanks, I watched both videos. I learned some things I didn't know.
Results 1 to 25 of 500
Page 1 of 20 1 2 3 4