Announcement

Collapse
No announcement yet.

I thought cowpooling was cheaper than buying at the store...

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • I thought cowpooling was cheaper than buying at the store...

    I've been looking to purchase some grass-fed beef in bulk but I'm coming across a lot of expensive beef, comparable to what I would pay at my local health food store. For instance I live just outside Seattle and when using eatwild.com I get a source like this:

    A Quarter of our Delicious Grass Fed Beef from American Alps Ranch


    1/4 beef is sold at $7.45lb. Is this really the 'deal' you guys get?

    I'm a little confused. I see several farms with similar pricing too

    I thought it got down to around $4-5/lb

  • #2
    Wow, that's really pricy. I pay around $4.69/pound for a side of beef. However, I live in Vermont, which is locavore heaven.
    My blog: Pretty Good Paleo
    On Twitter: @NEKLocalvore

    Comment


    • #3
      Annika, I also live in Vermont! (living in the Burlington area)
      I have been on the hunt for a reasonably priced side of beef. I can't find anything under $7/lb however.
      Are you paying $4.69 for grass-fed? Also, is that the hanging price or the price for the actual meat you're left with?
      If you are paying 4.69 for the edible meat of half a grass-fed cow, do you mind if I ask what farm you get it from?
      Thanks so much!

      Comment


      • #4
        7 is pretty steep. I think we pay 6 at most here. For 30 lbs of gf beef, we pay $180 plus tax (about $190 total)
        --Trish (Bork)
        TROPICAL TRADITIONS REFERRAL # 7625207
        http://pregnantdiabetic.blogspot.com
        FOOD PORN BLOG! http://theprimaljunkfoodie.blogspot.com

        Comment


        • #5
          I think I found a a few a little cheaper, but am curious about quality. How do you know what you are getting will even taste good? Spending several hundreds of dollars on beef is fine with me as long as it is top quality meat that most importantly tastes good. Curious how you guys make your decision on what farm to go with. I imagine farms don't offer refunds on your beef if it isn't good, or is not cut very good.

          Thanks!
          Last edited by Brent*; 06-16-2012, 11:16 AM.

          Comment


          • #6
            I'm in Portland and pay $3.05 lb hanging weight including cut and wrap. It ends up being $4-5lb finished, b/c I get bones, fat, and organs. If you are paying $7lb finished, that's not a terrible price, unless you are somehow getting pasture finished ribeye's for less than that. Good steaks at the farmer's market are $20lb!

            Comment


            • #7
              I've been to the farm where my critter comes from. The cattle run around on the mountains most of the year, but there were a couple in the pasture. Piggies had a nice pen and mama had a good shelter for her & baby bacons. Chickens were also allowed to run around, except for newly-weaned hatchlings which he kept in a shed under a heat lamp.
              --Trish (Bork)
              TROPICAL TRADITIONS REFERRAL # 7625207
              http://pregnantdiabetic.blogspot.com
              FOOD PORN BLOG! http://theprimaljunkfoodie.blogspot.com

              Comment


              • #8
                Originally posted by Dr. Bork Bork View Post
                Chickens were also allowed to run around, except for newly-weaned hatchlings which he kept in a shed under a heat lamp.
                Newly-weaned chicks?!!?
                Dr.BB, I think you should go somewhere else to buy your meat. Normal chickens don't have nipples - so their chicks are never weaned.

                LoL!!

                Comment


                • #9
                  LOL. You know what I mean, right? I don't know exactly at what point chicks leave their mum. They weren't newborns, but they still had down and not feathers.
                  --Trish (Bork)
                  TROPICAL TRADITIONS REFERRAL # 7625207
                  http://pregnantdiabetic.blogspot.com
                  FOOD PORN BLOG! http://theprimaljunkfoodie.blogspot.com

                  Comment


                  • #10
                    Chicks don't leave their moms at that age naturally. The farmers may have bought a batch from a hatchery - which would mean they don't have a mom. I've got a few of those in a bin, on my coffee table as we speak. haha


                    This is a good thread. It helps me to guage what is a good price for when I eventually buy 1/2 or 1/4 cow.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by PaulRomasco View Post
                      Annika, I also live in Vermont! (living in the Burlington area)
                      I have been on the hunt for a reasonably priced side of beef. I can't find anything under $7/lb however.
                      Are you paying $4.69 for grass-fed? Also, is that the hanging price or the price for the actual meat you're left with?
                      If you are paying 4.69 for the edible meat of half a grass-fed cow, do you mind if I ask what farm you get it from?
                      Thanks so much!
                      Hi Paul,
                      My side of beef was $3.10/pound hanging weight. When I did the math last year, it worked out to about $4.60/pound of actual meat (I didn't mean to be so specific and type $4.69 - typo!). Plus I get all the bones I want for free. And the beef is all grass-fed - it's raised by a friend, so I know it's excellent quality. The farm is Badger Brook Meats in Danville.

                      Edit: here's a farm a bit closer to you: https://sites.google.com/site/lakewayfarm/beef-shares
                      Last edited by Annika; 06-16-2012, 06:43 PM.
                      My blog: Pretty Good Paleo
                      On Twitter: @NEKLocalvore

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Brent* View Post
                        I think I found a a few a little cheaper, but am curious about quality. How do you know what you are getting will even taste good? Spending several hundreds of dollars on beef is fine with me as long as it is top quality meat that most importantly tastes good. Curious how you guys make your decision on what farm to go with. I imagine farms don't offer refunds on your beef if it isn't good, or is not cut very good.

                        Thanks!
                        I would buy go to a few farmers' markets, ask around about who sells sides of beef, and buy a small amount from those farmers. Some farmers who don't sell at farmers' markets might sell small amounts off the farm - my beef supplier has self-serve freezers in her barn.
                        My blog: Pretty Good Paleo
                        On Twitter: @NEKLocalvore

                        Comment


                        • #13
                          I can highly recommend these guys - Beef Price Information We've bought from them before and the beef was excellent. They aren't far north of Seattle, and you can request extra offal on butcher day. Their cattle are grass-fed, but I think they sweeten them up close to butchering with grain.

                          We have a newish operation in my area too - Local Grass Fed Beef doing grass fed for $2.50 plus cut & wrap.

                          I do know that per head price for feeder calves has jumped a lot recently and it's pushing small ranchers out of the business. If a place isn't big & established enough to run its own cow/calves, they have to bump retail prices to make up the cost of buying stock.

                          We were able to raise 2 Dexter steers for about $3/lb take-home weight (I weighed everything as I put it in the freezer) but it was taxing on our little place. Now we're low on beef and starting to shop around ourselves. Looking at $1000 or so for a half. Good thing we'll have some pigs to send to freezer camp first.
                          Seven Trees Farm - diversified subsistence farming on 1.25 acres.

                          Comment


                          • #14
                            Wow, I'm so jealous. The only place near my home that I've found selling grass fed beef sales it for $10 per pound. I asked about just ground beef last week and was told that was $50 for 5 pounds! I can't afford that so I'm still buying the beef in the grocery store.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Brent* View Post
                              1/4 beef is sold at $7.45lb. Is this really the 'deal' you guys get?
                              I get mine for $2.80 / lb

                              It does my inner scotsman proud.

                              Sorry, there isn't a website for the source.
                              Disclaimer: I eat 'meat and vegetables' ala Primal, although I don't agree with the carb curve. I like Perfect Health Diet and WAPF Lactofermentation a lot.

                              Griff's cholesterol primer
                              5,000 Cal Fat <> 5,000 Cal Carbs
                              Winterbike: What I eat every day is what other people eat to treat themselves.
                              TQP: I find for me that nutrition is much more important than what I do in the gym.
                              bloodorchid is always right

                              Comment

                              Working...
                              X