Announcement

Collapse
No announcement yet.

Running out of money

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Running out of money

    My wife and I have lost over 20 lbs each and feel great but we are now in a real bind because we are running out of money. For lunch I used to eat a peanut butter and jelly sandwich, a yogurt and a fruit cup. Then for dinner my wife and I would typically have some kind of pasta, easy mac or some other cheap high carb alternative. Usually nothing for breakfast. Now we eat much better primal food which tastes better, makes us feel better and we are still feeling even better every day but we are truly tapped out financially. I don't think intermittent fasting will be optional next week, it will be the result of not buying any food. There has to be a way to do this cheaper. First off what is the primal equivalent of the peanut butter and jelly? While PPJ can get rather boring after a while it costs pennies a day. My primal lunches cost quite a bit more.

  • #2
    Use the forum search box and type in "budget". There are quite a few threads with good ideas.
    Newcomers: If you haven't read the book, at least read this thread ... and all the links!
    http://www.marksdailyapple.com/forum/thread17722.html

    F/49/5'4"
    Jan. 1, 2011: 186.6 lbs PBSW Mar. 1, 2011: 175.8 lbs
    CW: 146.8 lbs
    GW 140 lbs
    A proud member of PETA: People Eating Tasty Animals

    Comment


    • #3
      My grass fed beef supplier gives me the heart and liver for free. Well, only half a heart this month because someone from this forum started using him too.
      To the girl from Memramcook who I recommended the farmer to: You stole half my heart!
      In all of the universe there is only one person with your exact charateristics. Just like there is only one person with everybody else's characteristics. Effectively, your uniqueness makes you pretty average.

      Comment


      • #4
        Eggs are ridiculously cheap, and you can make them into a bazillion things- including bread. (Google Oopsie rolls- though learned it can be done without the cream cheese and tartar.)

        Comment


        • #5
          Strange, I barely spend anything on food anymore compared to what I did before. Then again, I'm not one that gets bored with food. I can buy 2 boston butts for under $25, toss them in the smoker for 1/2 a day and eat off them for the next few weeks. Combine that with under $5 for a flat of eggs and I'm golden.

          Comment


          • #6
            Canned tuna - cheap and high protein.

            Comment


            • #7
              tuna, eggs, frozen veggies, coconut milk, ghee, chipotle mayo-- it's all you need, LOL
              --Trish (Bork)
              TROPICAL TRADITIONS REFERRAL # 7625207
              http://pregnantdiabetic.blogspot.com
              FOOD PORN BLOG! http://theprimaljunkfoodie.blogspot.com

              Comment


              • #8
                Here's a really great post with some paleo budget ideas from the Prague Stepchild: Real Food On a Budget --Jonathan Vaudreuil in Boston | Prague Stepchild

                Personally, I've been able to cut our food budget for two from 140ish/wk to 80/wk just by writing out a menu!
                Shopping "inspirationally" got expensive for me so now I plan things out so I can stretch more than one meal out of a roast, for example.
                I also have a lot less waste (forgotten avocados make me sad)!
                Planning to have leftovers for lunch has been working out great!
                If I'm ever short (DH was extra hungry?) I can always grab a couple of boiled eggs for cheap eats!
                Last edited by rkj1969; 06-02-2011, 10:11 PM.
                ~Rhonda

                "Do or do not do, there is no try" - Yoda

                Comment


                • #9
                  I'd look at your big ticket items (meat, dairy) and see what you can adjust there, and also spend some time in the grocery store looking at unit prices for your fruits and veggies as compared to nutritional value/fill power. We all like the big primal salads, but a head of cauliflower costs a heck of a lot less than what I ate for lunch today.

                  As far as the PB&J replacement goes, people have already mentioned that eggs are cheap. You should be able to make about 10 (a weeks supply for two) of my breakfast crustless quiche-things out of 12-16 eggs, an onion, a head of broccoli, 3-4 grated carrots, and optionally milk/cream & a small amount of shredded cheese for well under $10.

                  It might be useful to provide some idea of how you are currently shopping and eating, as otherwise people are mostly limited to very general suggestions like buying food in bulk, or using more frozen foods.

                  Comment


                  • #10
                    100% Natural Whey Gold Standard by Optimum On sale now!-ProSource THis will save u money meal Replacement just have a serving of nuts with it. I try my best to eat regular food but i add 2 meal replacements into my 6 meals a day.

                    Comment


                    • #11
                      I spend more on food now, but have recalibrated my expectations of how much to spend on food what I should be spending my money on in the first place; Clothes, electronic gadgets, overseas holidays, alcohol and going out etc. Good food should come right at the top of the list of priorities
                      Fear of the unknown...They are afraid of new ideas. they are loaded with prejudices, not based upon anything in reality, but based onÖ if something is new, I reject it immediately because itís frightening to me. What they do instead is just stay with the familiar.

                      Comment


                      • #12
                        Pork and chicken are usually very cheap. A whole chicken that can be roasted can be usually found for less than 5 bucks. A large pork shoulder roast for about 10, and you can eat on it for days. Neither will likely we pastured, but at least it's better than nothing.

                        Comment


                        • #13
                          Interesting thread ... I was concerned a year ago when I had to eliminate gluten and dairy products how expensive it was going to be to eat, and again when I made the change back to a primal lifestyle. However, I am spending less money now and eating better than ever before. I do take advantage of the local farmers market for veggies that I don't have in my garden. Granted I have meat in the freezer because I hunt, but I also buy meat and plenty of eggs. I boil a dozen eggs a week, plus have more for other options.
                          Like some of the other responses, I cook a large roast something and have meals for days. Bulk packages of chicken go on sale often, and go right on the BBQ pit or in the oven, any leftovers of meats I freeze for making soup, stews, stir fry, etc.
                          Everything's shiny, Cap'n. Not to fret.




                          Comment


                          • #14
                            Ditch every single food that has a bar code! Anything you can grow yourself (you can grow veggies in patio pots, lettuces and greens in flat boxes) especially if you save the seeds, is nearly free. Dandelion greens (if you can be sure they were unsprayed) are collectable for free. Anything you can forage from your area (I live in CA so I know it's easier here, but I get walnuts, occasional citrus, and dandelion greens from a couple of spots I have checked and gotten their blessing to harvest from). CSA boxes also are excellent nutrition for the cost, and you can use every single morsel in the box. Buy whatever meat is on special at the market for protein in bulk. Really, eating high quality food for the least amount of money takes you further and further back in the modern supply chain to the source of the food, to the production or growing source if you can get. go Grok!

                            Comment


                            • #15
                              The fact of the matter is there is NO way you're going to make a primal diet even close to the price of PB&J for lunch and pasta/beans and rice for dinner. That's why the developing world subsists on grain. I've heard what people say here about feeling fuller and as a result eating less food which thereby allows them to save money but that hasn't been my experience. Calorie for calorie protein and animal fats are expensive. You can cut the cost in half by buying crappy, feedlot meat but I'd rather spend less elsewhere to buy good stuff.

                              Here are the cost cutting measures I have found to work for myself, but again none of them will get you back down to the food budge you had before:

                              1. cook one thing and eat it for the week or until your sick of it an freeze the rest for lunches (stews, curries, braised or smoked briskets)
                              2. cook whole chickens and use the carcass to make stock which you can use to make hearty soups and stews. I find a pound of meat goes a lot farther in soup than on its own.
                              3. Eat lots of cabbage. Its probably the cheapest/most nutritious veggie you can buy.
                              4. Buy frozen vegetables. Stretch eggs with spinach or broccoli.
                              5. Eat squid and sardines (especially if you live on the pacific coast)

                              Comment

                              Working...
                              X