Announcement

Collapse
No announcement yet.

Going Primal on a budget?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Most simply, buy the meat and eggs that you can afford (quality-wise) buy veggies seasonally. Cheap primal veggies include not only what is in season, but roots like carrots, beets, onions, sweet potatoes (these are really inexpensive). And, you can eat a lot of the greens, too (beet greens, for example). Kale is usually pretty cheap, too, as are cabbages.

    Go to the asian markets to get coconut oil (to use instead of butter or other cooking oils). It tends to be less expensive at the asian markets.

    Comment


    • #17
      This thread: http://www.marksdailyapple.com/forum/thread68562.html

      I think the guy shops at Lidl.

      I know you live in Scotland, and comments about Whole Foods and Trader Joe's doesn't mean much to you, but what it does mean is that you should not be afraid to do some comparison shopping with more "upscale" places. Crunch the numbers with Marks&spencers and take into consideration quality per ounce. Does MS have a house brand? You may find it to be a better quality for about the same price as what you get at Lidl. Do you still have access to actual butcher shops? Go there and comparison shop. Buy liver and heart and fat and bones there, they might be happy for you to take them away. Mince them up (except the bone) and mix them into the cheap mince from Lidl. Result: super-nutritious mince for dirt cheap.

      Skip all the recipes for nut "flour" bread and so on. Expensive for dubious value.

      FWIW, I thought I hated coconut too, until I figured out that it's only sweet coconut that makes me gag. Savory coconut is yum.

      Experiment. If all else fails, eh, go and look up some Weston A Price recipes that include legumes and have a few lentil meals. Soak, rinse, boil, etc. carefully. It's a lot better than breakfast cereal, I guarantee it. Extruded grains of any sort is poison, imo, and there's nothing you can do to solve it.

      Comment


      • #18
        Another tip: Comparison shop with Amazon.

        I order for nearly all the "specialty" items I use, like coconut oil, kelp, etc. from Amazon. So much cheaper than buying them in a store that carries them.

        Comment


        • #19
          Maybe there are some other areas of your budget you can cut. Like alcohol, entertainment, dining out, beauty treatments/products, clothing, TV, travel. Or cake
          Sandra
          *My obligatory intro

          There are no cheat days. There are days when you eat primal and days you don't. As soon as you label a day a cheat day, you're on a diet. Don't be on a diet. ~~ Fernaldo

          DAINTY CAN KISS MY PRIMAL BACKSIDE. ~~ Crabcakes

          Comment


          • #20
            We are in the same boat and basically are limited to Tesco or Asda for shopping as the few remaining small butchers/grocers are hugely expensive in comparison. I have found switching from my usual diet to a more paleo focused wasn't all that different in price, admittedly we haven't got fully organic and grass fed as it was out of budget but even so I still have noticed a difference.
            I also kept carbs just smaller portions and only on evening meals purely because rice, pasta & potatoes are cheap and easy to bulk out meals and I wasn't looking to lose weight. My rough diet breaks down along the lines of:
            Breakfast; 3 egg omelette, apple & protein shake with whole milk (not paleo but helps with my training)
            Lunch: Beef or lamb steak cooked in coconut oil with big handful of mixed leaf salad and bit of extra virgin olive oil for taste
            Evening meals: Chicken or fish, small amount of carbs and then whatever veg fits

            I drink water and green tea through the day and if I do feel the need to snack have some pistachio nuts.

            Comment


            • #21
              We did a "price book" today here in NZ.

              A kilo of onions is $1.25. A kilo of sweet potatoes were $1.25. A kilo of carrots were $1.25. Cabbage was $.75/head (purple and green). We could get silver beet and kale for under $1 per kilo (great greens!).

              I think that with a couple of inexpensive cuts of meat, fish, eggs and then these veggies, you'd be good to go.

              Comment


              • #22
                Here's what we bought today for $360NZ:

                .75 kilo skirt streak;
                2.5 kilos mince beef/venison;
                1 kilo fish;
                2, 1.5 kilo whole chickens;
                6 dozen eggs;
                1 kilo bacon;

                .75 kilo butter;
                500 g organic cheese (for kiddo)

                2 bags of 2 kilos frozen veg;
                4 kilos frozen berries;

                2/3 kilo asparagus
                2 heads lettuce
                3 heads broccoli
                10 carrots
                1 large fennel bulb
                3 avocados
                3 onions
                5 tomatoes
                4 bell peppers
                2 telegraph cucumbers
                4 kumara (sweet potato)

                3 kilos oranges
                2 kilos apples

                300 g pistachios
                500 g macademia nuts

                1 lt coconut cream
                1 lt orange juice (treat for the kid)
                1 lt ra yogurt
                1.5 lts of olive oil (which will last the month and it was on sale)

                I don't know the prices comparatively in the UK (if it's higher or lower), but food prices here in NZ are expensive, and $360 is about 180 pound.

                Comment


                • #23
                  Buying gluten-free version of CW foodstuff is kind of missing the point entirely.
                  F 28/5'4/100 lbs

                  "I'm not a psychopath, I'm a high-functioning sociopath; do your research."

                  Comment


                  • #24
                    Where are sweet potatoes for $1.25. My supermarket (P&S) has kumara at more like $7 a kilo.
                    Annie Ups the Ante
                    http://www.marksdailyapple.com/forum/thread117711.html

                    Comment


                    • #25
                      Whoa, this got a lot of replies. Thanks guys. I'm definitely going to try it. Convincing my fiance has been damn near impossible though. He's convinced he needs crap loads of carbs and fibre, even though he knows high insulin levels are bad for you.

                      My other worry is that people say you loose weight just being on this diet, but I don't want to loose weight.

                      Originally posted by Sandra in BC View Post
                      Maybe there are some other areas of your budget you can cut. Like alcohol, entertainment, dining out, beauty treatments/products, clothing, TV, travel. Or cake
                      Already spend very little on those things. Like 10 on alcohol. I don't really spend anything on entertainment (though my fiance does). We dine out once a month and don't spend more than 30. Don't buy any beauty products. Only buy clothes when it's necessary. Don't have a TV license, never mind Sky. Only travel to Uni - my fiance to work - or to visit my family, or my fiance's family. I budget really strictly, I have a spreadsheet and everything.

                      Originally posted by Damiana View Post
                      Buying gluten-free version of CW foodstuff is kind of missing the point entirely.
                      Originally, I only wanted to gut out gluten, then a friend of mine suggested paleo to me.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by JustSteph View Post
                        My other worry is that people say you loose weight just being on this diet, but I don't want to loose weight.
                        Good for you and for your budget - you can do a higher-carb version of paleo with lots of sweet potatoes and starchy vegetables that are very cheap.

                        You may want to read this: How To Gain Weight Eating Primal | Mark's Daily Apple

                        Comment


                        • #27
                          How the Primal Blueprint Helped Me End My Struggle with Chronic Fatigue Syndrome | Mark's Daily Apple - and this, for inspiration.

                          Comment


                          • #28
                            Good on you for giving it a go.
                            As for your boyfriend - you can give him loads of carbs and fibre - in veg and rice and potatoes.

                            My housemate went primal a couple of weeks after me. He was pretty happy and fit and healthy before but he saw me get rid of the digestive upset and have better energy levels. It was his choice to go primal. Until he did I was still baking him bread and cooking him pasta. As I've already mentioned my housemate does a really active job and he can't eat the same as me. He needs more food and does better when we include plenty of safe starches such as sweet potato. Primal/paleo doesn't necessarily mean low carb. Ask your boyfriend to try primal for a week and take it from there.

                            Comment


                            • #29
                              We went to moore wilsons, it was a big sack of them -- prepackaged, which i hate because it means unnecessary plastic packaging! :P Also, they were on special-special.

                              also, if I can say it, P&S has horrible prices on anything not in a box/package. I did a price comparison between them and moore wilsons and even new world, and more often than not on 'real foods' the other two markets had much better prices. countdown is also a little better than P/S. and you get ambiance! lol

                              I bought our christmas dinner at P/S once. It was a right fortune. If I'd just gone to moore wilsons, I probably would have saved a fair bit.

                              Also, i like how MWs has gold and silver deals. That has to do with how often you come. After about two weeks, we were gold members on our cards, which gets us the best prices on everything. And, their prices are pretty good and pretty consistent.

                              Spending $350/wk is still a heart attack, but we get a fair bit there.
                              Last edited by zoebird; 11-11-2012, 12:47 PM.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by JustSteph View Post
                                Our freezer is tiny, unfortunately. We can barely fit what we already have in there.
                                Buy a chest freezer. The first cow you buy will pay for the chest freezer.

                                Originally posted by JustSteph View Post
                                I hate coconut milk.
                                It's not great to drink, but we use it as a different form of cream in things like satays.

                                Originally posted by JustSteph View Post
                                There are no whole foods around here.
                                I don't think Trader Joe's exists in the UK.
                                There will be an equivalent. Find what the local network is.
                                Originally posted by JustSteph View Post
                                I don't even know that tallow is.
                                It's animal fat.

                                Originally posted by JustSteph View Post
                                Thanks for the ideas guys but I think food prices are just too high, that's why I shop in Lidl, only buying what I can't get in Lidl in Asda.
                                It *does* cost more to buy actual foods instead of pseudo foods. But really, all you are doing is spending the same proportion of your income on food as people have all through history. It's just because we are in an oil bubble where the price of wheat is artificially low that junky wheat based processed foods are cheap and widely available.
                                Disclaimer: I eat 'meat and vegetables' ala Primal, although I don't agree with the carb curve. I like Perfect Health Diet and WAPF Lactofermentation a lot.

                                Griff's cholesterol primer
                                5,000 Cal Fat <> 5,000 Cal Carbs
                                Winterbike: What I eat every day is what other people eat to treat themselves.
                                TQP: I find for me that nutrition is much more important than what I do in the gym.
                                bloodorchid is always right

                                Comment

                                Working...
                                X