Announcement

Collapse
No announcement yet.

How much money do you spend a calorie?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • How much money do you spend a calorie?

    I found some threads about money. But I have no idea how much everybody eats. So I wonder how much money do you spend a day/week and how many calories do you eat a day/week? I feel like I spend 10 more than everybody here. I'll probably move to the states asap
    well then

  • #2
    I don't really do any calorie counting, so I can't break it down that precisely.

    I am one female cooking for myself. I eat 2 meals a day and occasionally a piece of beef jerky at "lunch."

    I spend ~100 US dollars a week on groceries.
    yay!

    Comment


    • #3
      Hmm...

      Our grocery bill was about $600 last month, of which about $450 was actual caloric foodstuffs for humans (also includes alcoholic beverages, Pellegrino, dog and cat food, etc.). I eat about 2/3 of the calories since I am the large male in the house, say roughly $300 worth. I take in anywhere from 2000-3500 calories per day, say 2750 as an average.

      ($300/mo) / (30 days/mo) = $10/day.

      ($10/day) / (2750 kcal/day) = $0.0036/kcal or $3.63 per 1000 kcal.

      Keep in mind all of these are rough estimates.

      Also, I really wouldn't suggest anyone move to this country given the insanity of the political climate, but that's your choice of course!
      Today I will: Eat food, not poison. Plan for success, not settle for failure. Live my real life, not a virtual one. Move and grow, not sit and die.

      My Primal Journal

      Comment


      • #4
        I would recommend moving to the US. Go to one of our great universities. You'll love it. If you like pretty girls, you'd especially like attending UC Santa Barbara.

        To answer your question, first consider that I
        a) get some of my food purchased by someone else,
        b) purchase some food I don't eat myself and
        c) eat some food that is free (well, if you don't count the water bill that I don't pay.)

        A rough ballpark guess is about 1.5 cents per calorie or $30 per day.
        Female, 5'3", 50, Max squat: 202.5lbs. Max deadlift: 225 x 3.

        Comment


        • #5
          SB, California isn't part of "Real America", it's in Liberalia, which is Real America's dirty little hippy bitch, didn't you know?
          Today I will: Eat food, not poison. Plan for success, not settle for failure. Live my real life, not a virtual one. Move and grow, not sit and die.

          My Primal Journal

          Comment


          • #6
            I would say I'm probably around 15,000 cals per week, and we spend $500-$800/mo on groceries for a family of 3. Not sure how many cals hubby & kid eat. I let the kid eat what she wants, when she wants most of the time (unless it's close to meal time, and we keep our fridge stocked with primal kid staples-- cheese, fruit, yogurt, etc). The man takes leftovers to work for lunch or a sandwich, with fruits and veggies, and usually has a cliff bar for breakfast (not primal, but there's probably worse things he could eat)
            --Trish (Bork)
            TROPICAL TRADITIONS REFERRAL # 7625207
            http://pregnantdiabetic.blogspot.com
            FOOD PORN BLOG! http://theprimaljunkfoodie.blogspot.com

            Comment


            • #7
              We spend about $0.009 per calorie. $1,000 per month for two adults who average about 3600 calories a day in total (1100 cals average for me, 2500 cals average for the hubby).

              Comment


              • #8
                $400/month for an average of 2700 calories/day.

                So I spent $0.005 per calorie.
                My chocolatey Primal journey

                Unusual food recipes (plus chocolate) blog

                Comment


                • #9
                  eating the way we do can be a bit pricey. my girlfriend's brother is a huge critic of the paleo lifestyle and I've heard him call it elitist on several occasions.

                  I've adopted this philosophy; we're gonna pay for health either coming or going. now up front with quality food, or exorbitantly in medical bills later in life.
                  Here to eat and move like a caveman, not look or stink like one

                  Comment


                  • #10
                    tricky question. a couple of trips to the fruit and veg place, about $60 all up. Aldi gets about $130, IGA gets about $100 and the butcher gets about $400 once a month. Takeaway about $50 a week. Mind you, there are 6 of us.

                    Comment


                    • #11
                      Ok I think it's not so bad then. I spend about 0.007$ a calorie

                      Edit: actually less because I cook dinner for 3
                      well then

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by sbhikes View Post
                        I would recommend moving to the US. Go to one of our great universities. You'll love it. If you like pretty girls, you'd especially like attending UC Santa Barbara.

                        To answer your question, first consider that I
                        a) get some of my food purchased by someone else,
                        b) purchase some food I don't eat myself and
                        c) eat some food that is free (well, if you don't count the water bill that I don't pay.)

                        A rough ballpark guess is about 1.5 cents per calorie or $30 per day.
                        I hope I can go to one of the top universities. As I'm doing right at school I will make that probably.
                        I have been to an american school for like a month last year because my mom could get a job there for a little while. I liked the girls better, here they're just..
                        well then

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Uncephalized View Post
                          Also, I really wouldn't suggest anyone move to this country given the insanity of the political climate, but that's your choice of course!
                          +1
                          Or look at it like this, come to a US university on scholarship (should be relatively easy, we like foreign students) I'll pay for your education then go back to the Netherlands and you'll never have to repay me. Heck, have a couple kids before you go back, it's cool, I don't plan on retiring away.
                          If I just said LOL, I lied. Do or do not. There is no try.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Uncephalized View Post
                            SB, California isn't part of "Real America", it's in Liberalia, which is Real America's dirty little hippy bitch, didn't you know?
                            SB is full of billionaire "job creators". So yeah, whatev dude.
                            Last edited by sbhikes; 10-02-2012, 08:33 AM. Reason: Added a smiley
                            Female, 5'3", 50, Max squat: 202.5lbs. Max deadlift: 225 x 3.

                            Comment


                            • #15
                              We are at $.007 per calorie (and that's NZ$).

                              Comment

                              Working...
                              X