Announcement

Collapse
No announcement yet.

Cheap meat?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Invest in 1/2 or 1/4 grass fed cow. Share it with a friend or two if your budget is tight. High quality meat for not much more than grocery store prices. If its not 100% grass fed, at least buy local, and hormone and antibiotic free.

    The reality is, real food costs more than fake processed food. If you can't pare your food budget down much more, then try to find other ways to save around the house. Like making your own cleaning products, line drying clothes, clipping coupons...
    Sandra
    *My obligatory intro

    There are no cheat days. There are days when you eat primal and days you don't. As soon as you label a day a cheat day, you're on a diet. Don't be on a diet. ~~ Fernaldo

    DAINTY CAN KISS MY PRIMAL BACKSIDE. ~~ Crabcakes

    Comment


    • #17
      Pork is generally cheap as are large cuts of meat (i.e. leg of lamb). You can also buy from farmers in bulk, however you will need somewhere to store all that meat.
      http://lifemutt.blogspot.sg/ - Gaming, Food Reviews and Life in Singapore

      Comment


      • #18
        Be careful with protein powder if your super anal about consuming gluten. A lot of the cheap protein powder is not gluten/grain free. Pork is a solid way to save money. I do Sams and Costco and buy pork sausage in bulk. Sams and Costco also have chicken that is relatively cheap. It's not "the best" in terms of being organic, but it's cheap.

        The cheapest source of protein I know of it canned tuna/salmon/chicken. Buy that in bulk at Sams/Costco as well. This is no longer good, but keep an eye out for a good deal on a Sam's membership like this: The Best Daily Deals in Ventura County - Sam's Club - One-Year Membership and $20 Gift Card

        Also, I'm not sure if every Sam's Club is like this, but my club will let non-members purchase without a membership if they use cash. Double check with Customer Service first though.

        Comment


        • #19
          Offal is seriously good for cheap meat, and at our local supermarket it is often marked down at the end of the day (because it does not sell well to fussy shoppers!)

          This site has some good offal recipes on as well!

          Comment


          • #20
            What I do is shop at a small ethnic-oriented market that has a great meat department in the back with real butchers. It's not grass-fed or anything like that. All the cuts of meat are HUGE so you have to cut them up yourself when you get home. Rib-eyes are "expensive" at $7 a pound (at the healthfood store it's $25). Chicken is sometimes on sale for 69 cents a pound. I buy the leaner cuts and sometimes the offal (drop a pigs foot into your bone broth for a richer, more gelatinous broth or try chicken feet for chicken broth). If I want healthy fat, I'll have salmon, grass-fed butter, olive oil, coconut oil or avocados.
            Female, 5'3", 50, Max squat: 202.5lbs. Max deadlift: 225 x 3.

            Comment


            • #21
              Sardines, Sweet Potatoes, Plantains, Liver, Hearts, and the Pet Burger from US Wellness Meats are all wallet friendly staples. Always read the weekly circular at your local Supermarkets. Frozen veggies are usually 2 for 1 at least once a month. Fermentation is pretty cost effective too. Pick up a few big Fido jars from TJ Maxx and make your own Sauerkraut.
              My Recipes are at: www.southbeachprimal.com

              Comment


              • #22
                $210 divided by 30 days is $7.00 a day for food. That is a lot of money for a woman a day and you look like a fairly small woman in your pic on top of that.

                I have fed a family of 3 pretty healthy for not much more than that.

                If you ate three meals a day and they all looked something like this you would make it easy with money to spare . .

                4 oz chicken breast ($2.99lb) So around $1
                1 bananna 69c lb so around 20c
                1/2 cup of carrots 99c lb so maybe 25c or so
                20 almonds 4.99 lb so probably less than 25c

                Just kind of basing prices off of what I bought at my local market this morning

                So thats something only like $2.00 for one of your three meals obviously you can mix and match things and look for cheaper items as well.

                You can make things like beef stews by buying beef roasts that are generally cheap per lb as well. Throw in some carrots, sweat potatos, onions and what ever else you like and you have another cheap high in protein meal.

                $7 a day should be tons of money to get more protein and other foods than you will ever need a day. Unless I am unaware that food is massively more expensive in Canada than here in the US.

                Good luck

                Comment


                • #23
                  She's in Canada. $200 is almost nothing for food.

                  Comment


                  • #24
                    Eggs... lots of eggs.

                    Comment


                    • #25
                      Yes, get a crockpot!!! I use mine once a week to cook a big roast for the week. I bought a pork shoulder on sale last week, the whole thing for $7!!! I used this recipe to stew it in my crockpot Paleo Crock Pot Pork Shoulder Pernil Carnitas Style - Our Full Plate I sauteed some veggies and served it with avocado. Doesn't get better than that!

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by jkr View Post
                        She's in Canada. $200 is almost nothing for food.
                        Yeah after I wrote it out I kind of figured that was the issue.

                        Comment


                        • #27
                          4oz of chicken isn't enough for a single meal. At least not for me.
                          Female, 5'3", 50, Max squat: 202.5lbs. Max deadlift: 225 x 3.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by johnnytt View Post
                            $210 divided by 30 days is $7.00 a day for food. That is a lot of money for a woman a day and you look like a fairly small woman in your pic on top of that.

                            I have fed a family of 3 pretty healthy for not much more than that.

                            If you ate three meals a day and they all looked something like this you would make it easy with money to spare . .

                            4 oz chicken breast ($2.99lb) So around $1
                            1 bananna 69c lb so around 20c
                            1/2 cup of carrots 99c lb so maybe 25c or so
                            20 almonds 4.99 lb so probably less than 25c

                            Just kind of basing prices off of what I bought at my local market this morning

                            So thats something only like $2.00 for one of your three meals obviously you can mix and match things and look for cheaper items as well.

                            You can make things like beef stews by buying beef roasts that are generally cheap per lb as well. Throw in some carrots, sweat potatos, onions and what ever else you like and you have another cheap high in protein meal.

                            $7 a day should be tons of money to get more protein and other foods than you will ever need a day. Unless I am unaware that food is massively more expensive in Canada than here in the US.

                            Good luck
                            I wish i could live off that little food... I could eat an entire chicken in one sitting. I might be small, but I eat as much food as about 2 people... I have a very fast metabolism. I ate more than my ex-boyfriend, and he weighed twice what I did.

                            Originally posted by jkr View Post
                            She's in Canada. $200 is almost nothing for food.
                            Ditto.

                            Originally posted by sbhikes View Post
                            4oz of chicken isn't enough for a single meal. At least not for me.
                            That's nothing for me either. I eat about 2500-3000 calories a day. I can eat a whole chicken, and still have room later on in the day...
                            ‎"I've heard tell that what you imagine sometimes comes true " - Roald Dahl

                            “Keep making things and treating people well.”- Jason Gregory

                            "Don’t try to be different. Just be good. To be good is different enough."- Arthur Freed


                            5'6"
                            24 year old female
                            Current: Always between 115 and 119.
                            Goal: Get ripped.
                            My Journal

                            Comment


                            • #29
                              Organic chicken thighs are pretty inexpensive at Trader Joe's. I think it's because most people don't like dark meat. I don't like dark meat that much myself, but it's a good choice when you're tight on cash.

                              My journal

                              Comment


                              • #30
                                Lately I've been buying a lot of local grass fed ground beef: $4.99 a pound. Today I picked up Organic chicken legs for $1.79 a pound at Costco and I've also been buying wild caught Cod if I see it under $5 a pound. Some other protein staples for me are (in addition to eggs) almonds and about once a week a I cook up a batch of Quinoa and mix it with sauteed vegetables and EVO. While the meat is usually conventional, try cube steak. Its a lean cut and cooks pretty quick by frying it in butter.

                                While not really in the protein category, I also eat a lot of Avocado for some good fat and like making spinach salad with generous amounts of EVO.

                                Comment

                                Working...
                                X