Announcement

Collapse
No announcement yet.

Food budget

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by NZ primal Gwamma View Post
    Derp - you need to find yourself a nice little kiwi girl ..................
    Yep cos us kiwis are so damn awesome right?

    Comment


    • #32
      Ayla - I have to be honest - I have no idea how much I spend on food each week - however In my unmeasurable way I reckon that my food bill has severely lessened since going Primal. I do the outside isles at the supermarket, with a very occassional trip instore !!!!!! to get a pkt of chocy bickies or some such for DH. He has cut down on ice cream, sauces and bread - I should actually work it out.....it would be an interesting exersize..........
      .....one day I might !!!!!..........
      "never let the truth get in the way of a good story "

      ...small steps....

      Comment


      • #33
        Originally posted by Ayla2010 View Post
        Yep cos us kiwis are so damn awesome right?
        abso - efffing - lutely
        "never let the truth get in the way of a good story "

        ...small steps....

        Comment


        • #34
          Originally posted by Ayla2010 View Post
          ooh yes that is a great idea. I think my family would love that.
          What do you use in your mince? I have used this Caveman Food: Taco Salad and Homemade Taco Seasoning before and just served it on lettuce, with salsa and guacamole, and they loved it.
          Ha, now I just feel like I'm showing off. :P

          Paleo Nachos | MyFitnessPal.com

          ^How I prepare my nachos. With offal, you need a decent meat grinder to crush it all together - a hand-held whiz stick can do the trick, but is a real pain to clean. Adding veggies gives a ridiculous amount of bulk to the meal; IMO, mushrooms are the best.
          Dark chocolate and coffee, running through my veins...

          Fitocracy Workout Tracker:
          https://www.fitocracy.com/profile/Shadowknight137/?feed
          MFP Food Diary:
          http://www.myfitnesspal.com/food/diary/Shadowknight137
          (Date is New Zealand Time UTC+ 12hours)

          Comment


          • #35
            My mom gives me 390 ($510) a month. So I can spend 13 a day. Holland is expensive so all I eat is eggs, ground beef, left over organs and milk. But it's all grassfed and everything
            well then

            Comment


            • #36
              Originally posted by Gadsie View Post
              My mom gives me €390 ($510) a month. So I can spend €13 a day. Holland is expensive so all I eat is eggs, ground beef, left over organs and milk. But it's all grassfed and everything
              actually Gadsie if Holland is anything like Denmark - wow.
              We were there in 2008 and we couldn't believe the prices of food etc.... My DH wanted to buy meat for an evening meal - and we nearly had to mortgage the house to do so !!!!!!
              "never let the truth get in the way of a good story "

              ...small steps....

              Comment


              • #37
                G you should work it out one day just for fun.
                We only have a budget, cos I am trying to be a good house wife haha Na more so I can see where it goes, as I used to spend a lot of money on nothing really. But now I don't.
                Yes when I go to the supermarket its just the outside, except for tuna and olive oil, and toilet paper. Oh and spices.
                Since school started ive been there for fruit/veg almost every day. But will go back to only the farm, its not that much further down the road.

                Angrykiwi, I can get my butcher to grind up the offal with the minced beef which is helpful. Will check out your recipe later.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by NZ primal Gwamma View Post
                  actually Gadsie if Holland is anything like Denmark - wow.
                  We were there in 2008 and we couldn't believe the prices of food etc.... My DH wanted to buy meat for an evening meal - and we nearly had to mortgage the house to do so !!!!!!
                  Well luckily there is a butcher who freezes in left over pieces of organs which I can get for €4 per pound. And I can get raw milk at a farm for €0,50 per liter. I do have to cycle longer than hour and back for it..
                  well then

                  Comment


                  • #39
                    Wow that is a pretty expensive food bill. I spend about $50-60 a week but I could probably go a lot cheaper if I didn't buy imported blueberries, chocolate and manuka honey that costs $15 per 250g.

                    Comment


                    • #40
                      Ayla, you're fortunate to be able to feed your family such good quality food. It's easy to spend $100/person/week here also if you've switched to an uncompromising view of food. Our govt gives the poorest of us $200/month/person and they base it on factory farm/Walmart prices. Considering that since I switched from grocery store meat to GF/pastured meat, my meat prices have more than doubled, I don't think the amount you're spending is that out of line.

                      Eg. I often see CAFO t-bone steaks on sale for about $6/lb. I never see GF t-bones for less than $14/lb. Ground beef at Wallyworld is ~$4/lb (pink slime included for free!), but GF ground beef is $8/lb. In a pinch, I'll buy a couple of conventional tomatoes at the corner store for $1.09/lb, but organic tomatoes are on average about $3/lb. The smallest increase I've seen is on half and half - only a 33% increase going from factory to pastured. Butter is about $3/lb factory; pastured is about $5/lb. Store bought sardines in a can might be as low as $1.50 a can, but if you want sustainably fished and bpa-free cans, that goes up to $2.67/can.

                      As a note, people who have the space and access to buying half and quarter cows/other animals spend much less for GF meat than I do. Also, food prices can vary somewhat in different locations of the US. Even national chains like Costco (a pretty terrific store) and Whole Foods (a mostly good store) can vary a lot in both type of product, price, and sales depending on their location.

                      All of that rambling aside, I don't know what I spend in a month because I often buy in bulk. Not as much as I'd like because I don't have the space, but 20-30 lbs at a time of one meat or fish when I can save money by doing so. Some of it is offset by the fact that I don't eat many $8 po'boys anymore nor do I eat pizza ever (that's $100/month savings right there). But just guessing, I'm pretty sure I spend $75-100/wk on food for myself. And that's a whole lot more than I was spending when I just threw packs of sale meat into my cart at Walmart.
                      "Right is right, even if no one is doing it; wrong is wrong, even if everyone is doing it." - St. Augustine

                      B*tch-lite

                      Who says back fat is a bad thing? Maybe on a hairy guy at the beach, but not on a crab.

                      Comment


                      • #41
                        15-20 a week. So $22.54-30.05 a week. Sometimes more if I buy up some rarely-used luxuries, like mangos, almond flour or coconut milk, but usually never more than 20 on average over a month.

                        I think I'm "winning", but I'm a student that can't afford pastured meat besides free-range chicken and NZ lamb, so any other meat is standard. Also, being a student: I can get reduced-price goods before anyone else is even on their way home from work.
                        Last edited by Kochin; 03-01-2013, 03:10 AM.
                        --
                        Perfection is entirely individual. Any philosophy or pursuit that encourages individuality has merit in that it frees people. Any that encourages shackles only has merit in that it shows you how wrong and desperate the human mind can get in its pursuit of truth.

                        --
                        I get blunter and more narcissistic by the day.
                        I'd apologize, but...

                        Comment


                        • #42
                          Our food costs have dropped around 25%.

                          We had always bought mostly organic, so the difference is just dropping all the processed packaged stuff.
                          Fruit, Veg & meat hasn't really gone up that much so I think we are just eating less naturally.

                          I think both of us had slightly dodgy thermoregulation in different ways, I used to get severe night sweats and reckon I probably burnt off 1,000 calories just sweating in my sleep. Haven't had any major episodes since diet change, i think it was a gluten & carb thing combined.
                          "There are no short cuts to enlightenment, the journey is the destination, you have to walk this path alone"

                          Comment


                          • #43
                            $300 or so for a family of 3.
                            F 28/5'4/100 lbs

                            "I'm not a psychopath, I'm a high-functioning sociopath; do your research."

                            Comment


                            • #44
                              I spend about $600.00 monthly on groceries for 2 when we're in Atlanta.
                              It rises quite a bit when we go to FL beach house, about $50.00 more per week.

                              Comment


                              • #45
                                we spend between $100-$150 a week. that me and my wife and 2 large dogs. all from local farms or organic and whatnot from wegmans

                                Comment

                                Working...
                                X