Announcement

Collapse
No announcement yet.

Where do you buy your pork?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Where do you buy your pork?

    What is the cheapest place you've used to buy pork? I want to try eating more pork, but all the good sources near where I live require that I buy half a hog at 80lbs, and I don't have that much freezer space...
    My chocolatey Primal journey

    Unusual food recipes (plus chocolate) blog

  • #2
    Local farm that raises the pigs on pasture.

    Comment


    • #3
      Originally posted by awm8604 View Post
      Local farm that raises the pigs on pasture.
      See note above on having to buy 80lbs at once.
      My chocolatey Primal journey

      Unusual food recipes (plus chocolate) blog

      Comment


      • #4
        I buy pork in bulk for the most part, but I also buy individual cuts from my butcher.

        Comment


        • #5
          Originally posted by Diana Renata View Post
          I buy pork in bulk for the most part, but I also buy individual cuts from my butcher.
          How do you look for a local butcher who processes pastured meat?
          My chocolatey Primal journey

          Unusual food recipes (plus chocolate) blog

          Comment


          • #6
            There's a vendor at my local farmer's market that sells pasture-raised and grass-fed meats by the cut and lb. I get tons of ground pork, shoulder roast, pork chops, bacon, and sometimes pork belly and/or lard from them in addition to all the beef and tallow I can stand.
            "The cling and a clang is the metal in my head when I walk. I hear a sort of, this tinging noise - cling clang. The cling clang. So many things happen while walking. The metal in my head clangs and clings as I walk - freaks my balance out. So the natural thought is just clogged up. Totally clogged up. So we need to unplug these dams, and make the the natural flow... It sort of freaks me out. We need to unplug the dams. You cannot stop the natural flow of thought with a cling and a clang..."

            Comment


            • #7
              Farmer's markets here are so ridiculously overpriced, though.
              My chocolatey Primal journey

              Unusual food recipes (plus chocolate) blog

              Comment


              • #8
                Meh, you pay for the quality you get. I think $7.00 a pound for pasture-raised ground pork or grass-fed ground beef is very reasonable.
                "The cling and a clang is the metal in my head when I walk. I hear a sort of, this tinging noise - cling clang. The cling clang. So many things happen while walking. The metal in my head clangs and clings as I walk - freaks my balance out. So the natural thought is just clogged up. Totally clogged up. So we need to unplug these dams, and make the the natural flow... It sort of freaks me out. We need to unplug the dams. You cannot stop the natural flow of thought with a cling and a clang..."

                Comment


                • #9
                  I buy at my farmers market. There are a few people that sell pastured pork. I have never seen pastured pork at a store, but her beef is cheaper than grass fed beef at the stores.

                  http://maggiesfeast.wordpress.com/
                  Check out my blog. Hope to share lots of great recipes and ideas!

                  Comment


                  • #10
                    Pork from the grocery store, all thats available to me at the moment.

                    Comment


                    • #11
                      You could always try and find one or two others to go in with you on a 1/2 hog. 40 lbs of meat wrapped in individual packages will fit in a standard fridge freezer. Heck you could darn near get all 80 lbs in there, but there wouldn't be much room left over. Nice thing about hogs is they are considerably cheaper than beef. I just purchased a 1/2 hog and it was only $240

                      Comment


                      • #12
                        Ehhhh if I wanted to go buy a half hog somewhere, it would cost $7.99/lb versus the $6.69/lb for beef for ~80lbs.

                        Edit: by the way, sorry, I meant quarter hog, not half. XD
                        My chocolatey Primal journey

                        Unusual food recipes (plus chocolate) blog

                        Comment


                        • #13
                          Wow, hogs are expensive in you part of the world. That's over double my cost here in CO. Bummer.

                          Comment


                          • #14
                            Haha, I guess because in California we raise a lot more beef than pigs? Makes sense because we have more grass? :P
                            My chocolatey Primal journey

                            Unusual food recipes (plus chocolate) blog

                            Comment


                            • #15
                              We are raising 2 hogs. When we bought 1/2 a beef it came out to $4 something a pound, so worth it but it is a lot of meat.
                              Life is death. We all take turns. It's sacred to eat during our turn and be eaten when our turn is over. RichMahogany.

                              Comment

                              Working...
                              X