Announcement

Collapse
No announcement yet.

Approx. how much do you spend on groceries for one person?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    I have a family of 2.5 (Me, hubby, and an 18 month old). Before going primal I used to spend $50-$70 per week at my weekly shopping trip with a monthly shopping trip for meat at around $70. $310 per month. Now, my shopping trip is at LEAST $130 per week plus the monthly meat trip = $590. HOWEVER, I recently found I could make my own coconut milk, coconut water, and coconut flour buy buying 3 coconuts per week. This is a weekly savings of around $20. It doesn't seem like much, but over a year that will save a bunch. I also heard you can buy the coconut dried by the gallon online and still make your coconut milk and flour with it. = $510 per month.

    Comment


    • #32
      Originally posted by naiadknight View Post
      I'm too broke for organic right now, and tend to shop at the local ethnic mart and grocery store (HEB.) The meximart keeps me in supply of cheap meat, peppers, onions, and hardy veggies, HEB keeps me in cheap supply of other veggies and fruits as well as dairy and specialty items I use, as well as Geek's breads.
      !!! I totally forgot out about our Mexican grocery! I don't know what it is about their store, but their meat and produce is super cheap. Their convienience foods are super expensive though, but I don't buy those any more. GOING to Vallarta this weekend!

      Comment


      • #33
        I should hit the Meximart tomorrow and just go wander around and see what I can find.
        Most people don't realize how much energy it takes for me to pretend to be normal.

        If I wanted to listen to an asshole, I'd fart.

        Twibble's Twibbly Wibbly

        Comment


        • #34
          Make sure it's the one over here. The one there is comparably priced to HEB, as opposed to the cheapness found at El Rancho.
          Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, steak in one hand, chocolate in the other, yelling "Holy F***, What a Ride!"
          My Latest Journal

          Comment


          • #35
            Originally posted by primalswan View Post
            700-800/mo (including weekly organic produce box) for 4 people (2 adults + 2 hungry boys). Plus a side of beef every 6 months which runs about $900. We eat out maybe once/ month. I need to figure out what to cut out of the budget because this is double what we were spending 6 months ago on SAD. It is starting to catch up with us!
            I would cut the organic produce box, and shop for as much local, in-season produce as you can find, and no sweat the rest. IMO, "100 mile" is more important than "organic." I was doing the box for a while, and while we enjoyed the variety and adventure of something different every week, and supporting a local entrepreneur, it seemed counterintuitive to be sourcing food globally, especially when other countries have different criteria for what constitutes "organic".

            Shocking what real food costs, isn't it, compared to fake manufactured food. Real food is important to us, so its not a budget area with much wiggle room. I stock the freezer and pantry when there are sales, and work hard at not wasting food.

            Ways I spend less than The Joneses':
            - cut my family's hair myself
            - color my own hair
            - shop thrift & consignment for pretty much everything except socks, underwear and shoes.
            - our cars are 10 and 13yo and paid for and we'll drive them till they die.
            - driving/camping vacations, nothing exotic
            - self employed, no commuting or childcare costs
            - clip coupons & combine with sales, esp for non-food items
            - rarely go to movies
            - school carpool
            - limit kids' sports & activities
            - 'basic' cable package
            - eat out rarely, and when we do, we drink water
            - buy grassfed meat by the 1/4 or 1/2, instead of individual cuts
            - line dry my laundry sometimes
            - no central air
            - no credit card debt
            - grow some of my own veggies
            Sandra
            *My obligatory intro

            There are no cheat days. There are days when you eat primal and days you don't. As soon as you label a day a cheat day, you're on a diet. Don't be on a diet. ~~ Fernaldo

            DAINTY CAN KISS MY PRIMAL BACKSIDE. ~~ Crabcakes

            Comment


            • #36
              I've spent anywhere from $15-$40 a day per person on groceries, depending upon how much meat Mr. Grok was consuming at the time.
              Happy Wifey and NEW MOM!
              Pre-preg weight: 130
              Current: 145 (eek!)
              Goal: ??? <-- whatever it takes to get rid of this tire!
              Started Primal in May '12.
              My Blog
              Join the Revolution!

              Comment


              • #37
                Originally posted by Gadsie View Post
                Wuuuut how do y'all do that?
                Either I just eat more than 3x as much as everyone, or europe is 10x as exspensive, or I'm doing something wrong
                I have a job, I get paid minimum wage but I work a lot of hours, and literally all my money is gone for the gym and food
                We buy cheaper cuts, such as pork belly and tougher roasts that need to be slow cooked. These more often than not cost less than buying more expensive cuts such as steaks.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Sandra in BC View Post
                  I would cut the organic produce box, and shop for as much local, in-season produce as you can find, and no sweat the rest. IMO, "100 mile" is more important than "organic." I was doing the box for a while, and while we enjoyed the variety and adventure of something different every week, and supporting a local entrepreneur, it seemed counterintuitive to be sourcing food globally, especially when other countries have different criteria for what constitutes "organic".
                  ? I assume that they are referring to a CSA produce box, though I could be wrong. It's typically a cheaper way to obtain large quantities of locally grown produce (if you have the people to eat it)

                  Comment


                  • #39
                    About 250$ a month pp without counting the grass-fed beef, pasture pork & free-run chickens we buy in bulk that will probably add another $100 a months pp to the total.
                    My Journal: http://www.marksdailyapple.com/forum/thread57916.html
                    When I let go of what I am, I become what I might be.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by audfish7 View Post
                      !!! I totally forgot out about our Mexican grocery! I don't know what it is about their store, but their meat and produce is super cheap. Their convienience foods are super expensive though, but I don't buy those any more. GOING to Vallarta this weekend!
                      Same here!! Except its my Chinese Grocery!!! The prices of their meat and fresh seafood FREAK me out! Why is it so cheap? Even for the fish that is literally caught alive and chopped up in front of you, I just.do.not.get.it. Someone who knows why care to explain???

                      Comment


                      • #41
                        I'm struggling so hard to keep my grocery costs down in the context of my full monthly budget. If I'm not paying attention, I can easily spend $450 a month just for myself, not counting non-food items. There's no real reason I couldn't keep it down to $300 with some effort. $75 a week should be more than sufficient in my area, even buying grass-fed/pastured meats and eggs and wild salmon, and shopping primarily at Whole Paycheck.

                        But I kind of suck at this whole grocery shopping thing. Le sigh.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by Gadsie View Post
                          I'm also spend about 25-30 (converted to dollars) per day, just for myself. I'm eating gross greek yogurt, and cheap bacon (almost 100% fat) I don't eat any beef but ground etc., however it's all grassfed and all that stuff. Unfortunately sometimes the prices lead me to eat chocolate bars or nut butters.
                          Feel ya pain bro...when I vacayed at your necks of the wood, I pretty much spent half of my allowance on food. smh

                          Comment


                          • #43
                            All said and done, with coffee and tea, sugar for my Kombucha, occasional suet for tallow, etc., it probably ends up averaging 55 to 65 dollars a week for me. Whole Foods has really cheap grass-fed steak (tough cuts, cook 'em slow), pastured eggs for something like 5 or 6 dollars and often heart or other beef/chicken offal. The Ukraine Market has Aroy-D coconut milk for 89cents a box, and okinawan sweet potatoes so cheap I always think their cashier goofed. Grocery Outlet has canned oysters, black olives, avocados usually dirt cheap, and sometimes good soy-free dark chocolate. Trader Joe's has odds and ends bacon chunks for 2.99 a pound, frozen organic spinach for like 1.50 a bag and semi-acceptable meat and eggs if we didn't make it out to WF. We also eat lots of wild berries and I often gather nettle since it's better than spinach by far anyway, and free!
                            Crohn's, doing SCD

                            Comment


                            • #44
                              according to my online banking "money map" i spend an average of 442.00 a month on food stuffs in general. this includes grocery shopping and occasional In n Out and Starbucks and supplies for guests. it probably also includes cat food and stuff.

                              i think this is a generous underestimate. :P i do occasionally pay cash for things so i'd bet my true average is a little over 500.
                              yay!

                              Comment


                              • #45
                                Hard for me to say, because most of my food (the bulk of my meat and veggies) is communal (with my 10+ roommates). Plus we have a garden and a sweet old Korean lady who gives us extras from her garden. Personally, I spend $200/month aside from our common pantry & garden on coconut milk, nuts, tuna, eggs, jerky, extra fruit, bacon, salmon, coconut oil, pork rinds, etc.

                                My guess is if I had to buy everything just for myself (1) I wouldn't eat as much organic or quality meats as I do and (2) I'd spend about $400 a month.
                                My Primal Journal - Food, pics, the occasional rant, so...the usual.

                                I love cooking. It's sexy science that you stuff in your face. - carlh

                                Comment

                                Working...
                                X