Announcement

Collapse
No announcement yet.

Approx. how much do you spend on groceries for one person?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    I get my produce from a CSA, which I spent US$380 on for a 6-month single share. There are so many veggies, fruits, and berries that I've actually frozen about 1/4-1/3 of what I've gotten each week, so I think I'll be eating the stuff nearly all year.

    Because of this, the only things we (house of 2) buy at the supermarket or farmer's market are canned goods (coconut milk, etc.), meat, dairy, eggs and alcohol. On average, I think we spend about US$90 per week.
    >> Current Stats: 90% Primal / 143 lbs / ~25% BF
    >> Goal (by 1 Jan 2014): 90% Primal / 135-ish pounds / 20-22% BF

    >> Upcoming Fitness Feats: Tough Mudder, June 2013
    >> Check out my super-exciting journal by clicking these words.

    Weight does NOT equal health -- ditch the scale, don't be a slave to it!

    Comment


    • #17
      i spend about $30 with my farmer on raw milk and eggs. use this milk to sour, make cream cheese, yogurt, ect. Then about another $30-$40 on meat. no need to waste money on vegetables
      Paleo since November 2011 - Carnivore since June 2012
      Before and after pics
      http://www.marksdailyapple.com/forum/thread65846.html
      Primal Sucess Story
      http://www.marksdailyapple.com/forum/thread65400.html
      Primal Journal
      http://www.marksdailyapple.com/forum...tml#post955444

      Comment


      • #18
        For 2 adults in Canada, we spend about $600 per month ($150 per week). We buy exclusively pasture raised meats, local organic veggies/fruits/dairy. We occasionally buy items from outside "local" range such as fair trade organic coffees, berries, cherries and wine (none of this is included in the above weekly expenditure). The above also does not include eating out.

        Comment


        • #19
          About $600/month for just me. This includes all snacks (I'm a huge nut fiend), eating out, dinners with friends, etc.
          My chocolatey Primal journey

          Unusual food recipes (plus chocolate) blog

          Comment


          • #20
            $200-400/month for 2 people, so if it was just me, I'd say $200 because I'd buy better quality meats and indulge in more treats (I buy all the groceries for the 2 of us right now).
            Depression Lies

            Comment


            • #21
              In a good month without going uot to eat, sales, and cheap food, $100/ 2 people. In an average month, restaurants and all, $300/ 2 people. In a splurging month with birthdays and overtime, it could be upwards of $500.
              Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, steak in one hand, chocolate in the other, yelling "Holy F***, What a Ride!"
              My Latest Journal

              Comment


              • #22
                Wuuuut how do y'all do that?
                Either I just eat more than 3x as much as everyone, or europe is 10x as exspensive, or I'm doing something wrong
                I have a job, I get paid minimum wage but I work a lot of hours, and literally all my money is gone for the gym and food
                well then

                Comment


                • #23
                  Depending on your area, prices will definitely vary. I work full-time, but costs of living are very pricey here. Rent takes up 1/3 of my monthly income, groceries and student loans take up another 1/3, then the rest goes towards helping Boyfriend with his car payments/insurance (since I also use the car) and supplements for this fucking candida overgrowth.
                  Depression Lies

                  Comment


                  • #24
                    $800 for a family of 4.

                    It's rough trying to eat healthy, sustainable food. Paid $12 bucks for a 2.3 lb. pastured chicken yesterday, could have gotten a delicious cook Costco chicken that weighs twice as much for $4.00.

                    But, I feel like it's worth it. We buy grass fed beef, natural/organic/pastured chicken and pork when we can find it, and organic everything.

                    Comment


                    • #25
                      I'm too broke for organic right now, and tend to shop at the local ethnic mart and grocery store (HEB.) The meximart keeps me in supply of cheap meat, peppers, onions, and hardy veggies, HEB keeps me in cheap supply of other veggies and fruits as well as dairy and specialty items I use, as well as Geek's breads.
                      Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, steak in one hand, chocolate in the other, yelling "Holy F***, What a Ride!"
                      My Latest Journal

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Gadsie View Post
                        europe is 10x as exspensive, or I'm doing something wrong
                        Damn, when I went to Europe I spent so much money on food. Especially in Northern Europe. I can totally see how where you live, the costs of food is so high. When I visited Amsterdam I spent $40 on food PER DAY. And that's not even going to super nice restaurants.
                        My chocolatey Primal journey

                        Unusual food recipes (plus chocolate) blog

                        Comment


                        • #27
                          400 per monthly but that probably does not include Malbec.

                          this is actually down considerably from my healing stage. then i was doing 800-900 monthly.

                          that + the supplements i ate like candy till i stabilized.

                          one year of 1200 monthly for one person...

                          glad those days are past.

                          eating 2-3 pounds of beef daily can kill a bankbook
                          Optimum Health powered by Actualized Self-Knowledge.

                          Predator not Prey
                          Paleo Ketogenic Lifestyle

                          CW 315 | SW 506
                          Current Jeans 46 | Starting Jeans 66


                          Contact me: quelsen@gmail.com

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by sakura_girl View Post
                            Damn, when I went to Europe I spent so much money on food. Especially in Northern Europe. I can totally see how where you live, the costs of food is so high. When I visited Amsterdam I spent $40 on food PER DAY. And that's not even going to super nice restaurants.
                            I'm also spend about 25-30 (converted to dollars) per day, just for myself. I'm eating gross greek yogurt, and cheap bacon (almost 100% fat) I don't eat any beef but ground etc., however it's all grassfed and all that stuff. Unfortunately sometimes the prices lead me to eat chocolate bars or nut butters.
                            well then

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Gadsie View Post
                              I'm also spend about 25-30 (converted to dollars) per day, just for myself. I'm eating gross greek yogurt, and cheap bacon (almost 100% fat) I don't eat any beef but ground etc., however it's all grassfed and all that stuff. Unfortunately sometimes the prices lead me to eat chocolate bars or nut butters.
                              No kidding! On my trip to Switzerland, other than a 30CHF splurge dinner on cheese fondue, I basically ate 1-2CHF chocolate bars as my meals the entire time. I also made it a point to eat several chocolate bars a week. Meat is so dang expensive there.
                              My chocolatey Primal journey

                              Unusual food recipes (plus chocolate) blog

                              Comment


                              • #30
                                700-800/mo (including weekly organic produce box) for 4 people (2 adults + 2 hungry boys). Plus a side of beef every 6 months which runs about $900. We eat out maybe once/ month. I need to figure out what to cut out of the budget because this is double what we were spending 6 months ago on SAD. It is starting to catch up with us!

                                Comment

                                Working...
                                X