Announcement

Collapse
No announcement yet.

Richard Nikoley's (from Free The Animal) 'Fat Bread' - Anyone Tried It?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    A bit off-topic but...

    It's funny you'd mention calorie-counting and Spark People, Shawn. I'm friends with some employees of SP and used the site to track calories and, as a result, lost about 40 pounds. But, it messed with my mind and I became way too obsessed. After more than 2 years since leaving SP I still count calories, but in my head. It's still a struggle for me to "just be good", but I am only 2 pounds heavier and much healthier and stronger now than I was when I was calorie-counting. Good luck!
    >> Current Stats: 90% Primal / 143 lbs / ~25% BF
    >> Goal (by 1 Jan 2014): 90% Primal / 135-ish pounds / 20-22% BF

    >> Upcoming Fitness Feats: Tough Mudder, June 2013
    >> Check out my super-exciting journal by clicking these words.

    Weight does NOT equal health -- ditch the scale, don't be a slave to it!

    Comment


    • #62
      I'm going to give this bread a shot tonight. I used to make pumpkin bread with almond flour and eat it with cream cheese. I wonder if adding a bit of canned pumpkin to this recipe would work. It wets the dough a lot, though.

      Comment


      • #63
        I did a quick search to look for macadamia nut prices online and I found this place:

        Gold Crown Home Page

        They sell in shell nuts for $3.75/lb. Their "Processing" page says the typical yeild is about 30% nut meat/ weight of whole nut. So for a pound of in-shell nuts, you get 4.8 oz. of nut meats. So ~0.78/oz, plus shipping.

        The lowest priced ones I could find on Amazon were these: Bulk Raw Macadamia Nuts, 5-Pound 5 lbs.: Amazon.com: Grocery & Gourmet Food
        The unit price for these came out to 0.77/oz.

        Comment


        • #64
          I am curious if anyone has made this bread with macadamia nut butter, that is, without making the macadamia nut butter in a food processor but instead buying it already made. I have a food chopper type thing, but not a fancy food processor and I can get macadamia nut butter. I'm curious how much butter you get from a cup of nuts.
          Female, 5'3", 50, Max squat: 202.5lbs. Max deadlift: 225 x 3.

          Comment


          • #65
            Originally posted by sbhikes View Post
            I'm curious how much butter you get from a cup of nuts.
            If nutrition data is right, a cup of macadamias weighs 132g = 4.65 oz. The jars of Maranatha mac butter that I've seen are 8 oz. by weight. So about 1.7 cups worth of mac nuts in the jar. Most prices I can find are greater than $1/oz, so buying nuts could be cheaper, depending on shipping costs.

            A blender might also work if you have one, if you pulse and stir frequently.

            Comment


            • #66
              ill prolly give this a try next month as its my birthday on the 17th! I want make something like this with a coconut cream frosting sweetened with raw honey to go on top.
              Paleo since November 2011 - Carnivore since June 2012
              Before and after pics
              http://www.marksdailyapple.com/forum/thread65846.html
              Primal Sucess Story
              http://www.marksdailyapple.com/forum/thread65400.html
              Primal Journal
              http://www.marksdailyapple.com/forum...tml#post955444

              Comment


              • #67
                Originally posted by yodiewan View Post
                I did a quick search to look for macadamia nut prices online and I found this place:
                Gold Crown Home Page
                They sell in shell nuts for $3.75/lb. Their "Processing" page says the typical yeild is about 30% nut meat/ weight of whole nut. So for a pound of in-shell nuts, you get 4.8 oz. of nut meats. So ~0.78/oz, plus shipping.
                The lowest priced ones I could find on Amazon were these: Bulk Raw Macadamia Nuts, 5-Pound 5 lbs.: Amazon.com: Grocery & Gourmet Food
                The unit price for these came out to 0.77/oz.
                You better have a special tool to crack them nuts open. Hammer 'might' do it if you are very strong, an excellent aim, & it's a very heavy hammer!! Macs are the hardest shells of all nuts on the planet. My tool cost me $20 (wholesale, 8 years ago) in Hawaii.
                "Science is not belief but the will to find out." ~ Anonymous
                "Culture of the mind must be subservient to the heart." ~ Gandhi
                "The flogging will continue until morale improves." ~ Unknown

                Comment


                • #68
                  Originally posted by Betorq View Post
                  You better have a special tool to crack them nuts open. Hammer 'might' do it if you are very strong, an excellent aim, & it's a very heavy hammer!! Macs are the hardest shells of all nuts on the planet. My tool cost me $20 (wholesale, 8 years ago) in Hawaii.
                  Indeed. I bought some in shell mac nuts when I went to Hawaii a few years ago. My attempts at opening them when I got home were hilarious. I hit one with a hammer and it went flying out of the kithchen. I had to go search for it!

                  That website also sells mac nut crackers of various types.

                  Comment


                  • #69
                    Yikes! $89.95!! For a nut cracker

                    Edit: Ok, there's a couple of nut crackers for $15 & $20, one is similar to the one I got, it was manufactured in Australia I think I recall...
                    Last edited by Betorq; 09-21-2012, 06:16 PM.
                    "Science is not belief but the will to find out." ~ Anonymous
                    "Culture of the mind must be subservient to the heart." ~ Gandhi
                    "The flogging will continue until morale improves." ~ Unknown

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by yodiewan View Post
                      If nutrition data is right, a cup of macadamias weighs 132g = 4.65 oz. The jars of Maranatha mac butter that I've seen are 8 oz. by weight. So about 1.7 cups worth of mac nuts in the jar. Most prices I can find are greater than $1/oz, so buying nuts could be cheaper, depending on shipping costs.

                      A blender might also work if you have one, if you pulse and stir frequently.
                      Thank you! I bought some whole raw macadamias and I'll give it a try, but if I can't turn them into butter, I'll buy the pre-made mac butter instead.
                      Female, 5'3", 50, Max squat: 202.5lbs. Max deadlift: 225 x 3.

                      Comment


                      • #71
                        I made macadamia nut butter in my cheap, old blender by doing just as yodiewan said... pulse and scrape/stir frequently.

                        Comment


                        • #72
                          Sorry, but I found my macnuts at Publix grocery store for $10/#, and that's good enough for me! They're not organic, and they're salted, but this process is ENOUGH trouble without the need to crack the nuts!

                          I will not, though, make a double-sized loaf again. It's too soft to grill up "big and strong" like gluten-y "real" bread, so the big slices are no benefit.

                          This batch did come out wonderfully smooth and tasty, though, and has been great for holding my meats, cheeses and mayo together!

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by Paleobird View Post
                            I'm thinking of someday hiking the Pacific Crest Trail from the Canada to Mexico borders. I think you could do it pretty well on just Fat Bread, cheese, pemmican, and Larabars.
                            Paleobird, how do you handle the carbs in Larabars? I just checked them out. They look damn good but so many carbs. I could eat only one bite which would really test my self-control.

                            Comment


                            • #74
                              Oh my dear lord!!!! Just made my first batch of this stuff. Holy cow...it's amazing! And just the slightest taste of coconut. My local natural food store had everything that I need (raw shelled macadamia nuts and unsweetened shredded coconut). I used my old food processor and had no trouble. I just drowned a piece (small, I'm trying to control myself) with butter and mascarpone cheese. I'm in heaven...I might need a few minutes alone...

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by Artbuc View Post
                                Paleobird, how do you handle the carbs in Larabars? I just checked them out. They look damn good but so many carbs. I could eat only one bite which would really test my self-control.
                                I don't eat Larabars when I'm trying to stay in ketosis like now. Yes, they do have a pretty heavy carb load but they are very handy for serious athletic endeavors like climbing mountains.

                                Comment

                                Working...
                                X