Announcement

Collapse
No announcement yet.

Not cheap

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Not cheap

    Primal is not cheap. 1000 a month on groceries for 2 People. 4 cartons of eggs and bacon a week doesn't help. Sure giving up grains makes me live longer. But living on the street will most likely shorten my life

  • #2
    Ha-ha. You're getting ripped off. We spend $95.00 per week for two. That's, what, $380.00 per month?
    Crohn's, doing SCD

    Comment


    • #3
      Wow... single gal here. $40 a week average. That's if I don't go out.

      Comment


      • #4
        Dude. I spend 800/month to feed my family of 4. We buy nearly all our produce organic, only grassfed/pastured free-range meat, eggs direct from the farm ,raw milk. Where are you shopping at? Whole Paycheck? This is quite a bit more than when we were eating tons of boxed spaghetti, cereal, etc that I got for free couponing. . . but my priorities have changed. We spend a very low % of our income on food compared to other countries. It is sad really.

        Comment


        • #5
          If you're asking for help, here's what we do:

          Check your city for local analogues.

          Canned fish are cheapest at Big Lots.
          Coconut milk and purple sweet potatoes are cheapest at the Ukraine market.
          Weird meats and other veggies can be had at the Pacific Market on 4th and 99 in Everett.
          Avocados, frozen salmon, canned fish, and more are at the Grocery Outlet.
          Meat and green apples are at Trader Joe's
          Central Market has crazy good deals on duck hindquarters and lamb neck, and more.
          The Sno-isle Co-op has DUCK EGGS and they are AMAZING. Worth the money!
          Crohn's, doing SCD

          Comment


          • #6
            4 cartons of eggs a week for two people? wow! im currently spending maybe $150/week with what we eat.

            well, i suppose any amount of money spent on groceries is better than the money i was spending eating out every day for lunch and dinner (my honey ate out for lunch too)
            Last edited by JennaRose; 06-26-2012, 04:34 PM.

            Comment


            • #7
              how are you spending that much on groceries? I would give up this lifestyle if i had to spend half of that money on myself.

              Comment


              • #8
                We usually spend $120-$140 per week on 2 adults and 3 toddlers and that includes vitamins/protein powder/coconut oil/etc.

                We buy our produce at Trader Joe's and our Meats at Whole Foods. We also try to shop farmers markets on the weekend when we can. What saves a lot of money is having 2 of the same meals in a row for dinner. All lunches, breakfasts, and snacks during the week are the same (Ex. bacon/eggs/fruit for breakfast, chicken wings/cucumber/rice for lunch, fruit/nuts for snacks).

                It is a little more money than we used to spend, but not much. I think we used to spend $90-$110.
                I'm a 5'-6" tall female.

                SW: 212.4 lbs. February 14, 2013 (My second baby was born)
                CW:166.4 lbs.
                GW: 143 lbs.

                Just keep going.

                New goal:

                Get back to 80-90% Primal and back down to my lowest recent weight of 158 lbs. while doing as much moving and strength training as I can get in.

                Comment


                • #9
                  Thx for the ideas guys. Appreciate it. I'll have to find a new breakfast I think. I eat like 4 rfa and 4 bacon every morning. Or I get hungry right away. Our organic eggs are 6$ here too..

                  Comment


                  • #10
                    kingofturtles, If you go to the farmers market, the eggs are $3 a dozen and, around here anyway, the yolks are much more golden if they are pasture-raised.
                    I'm a 5'-6" tall female.

                    SW: 212.4 lbs. February 14, 2013 (My second baby was born)
                    CW:166.4 lbs.
                    GW: 143 lbs.

                    Just keep going.

                    New goal:

                    Get back to 80-90% Primal and back down to my lowest recent weight of 158 lbs. while doing as much moving and strength training as I can get in.

                    Comment


                    • #11
                      Cry me a river.

                      Comment


                      • #12
                        I spend about $1k a month for 2 adults and 1 child. I'm in New York City. I order meats online and eggs/produce/veggies from the grocery.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Kingofturtles View Post
                          Thx for the ideas guys. Appreciate it. I'll have to find a new breakfast I think. I eat like 4 rfa and 4 bacon every morning. Or I get hungry right away. Our organic eggs are 6$ here too..
                          The money I save by not buying $6 organic eggs I spend on the kerrygold grass fed butter I cook them in.

                          Primal can be done less expensively, we have many threads about this.

                          I am a big fan of bones. Cheap, and nutritious. Soup, broth. yay.

                          Comment


                          • #14
                            Our budget is getting massacred as well. Where you live makes a big impact. We haven't made the switch to organic/grass-fed because of the cost.

                            I just got a second PT job which might allow us more room soon though!

                            Comment


                            • #15
                              $700 for 2 adults and 2 kids who eat like adults.

                              Maybe $100 more than pre-primal but definitely not breaking the bank.

                              But we ate alot of real food before so
                              Last edited by Sandra in BC; 06-26-2012, 08:10 PM.
                              Sandra
                              *My obligatory intro

                              There are no cheat days. There are days when you eat primal and days you don't. As soon as you label a day a cheat day, you're on a diet. Don't be on a diet. ~~ Fernaldo

                              DAINTY CAN KISS MY PRIMAL BACKSIDE. ~~ Crabcakes

                              Comment

                              Working...
                              X