Announcement

Collapse
No announcement yet.

Not cheap

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Emmet Fitz-Hume View Post
    I spend about $1k a month for 2 adults and 1 child. I'm in New York City. I order meats online and eggs/produce/veggies from the grocery.
    Austin Milbarge. When do we begin our training?
    Free your mind, and your Grok will follow!

    Comment


    • #17
      Originally posted by Sandra in BC View Post
      $700 for 2 adults and 2 kids who eat like adults.

      Maybe $100 more than pre-primal but definitely not breaking the bank.

      But we ate alot of real food before so
      I'm glad you posted what you spend, since I'm in the same province (at least according to your username). We're just two adults and I think we spend about $600, but that is just a guess. When I am finished with school I'll be looking for more ways to save since I'll have more time.

      That is the other thing. I think the more time one has the more money one can save. Canning, shopping for the best quality and prices, prepping kefir, mayo, yogurt, condiments, gardening, making broth, etc, etc.
      Female, age 51, 5' 9"
      SW - 183 (Jan 22, 2012), CW - 159, GW - healthy.

      Met my 2012 goals by losing 24 pounds.
      2013 goals are to get fit and strong!

      Comment


      • #18
        Originally posted by Kingofturtles View Post
        Primal is not cheap.
        That's why I'm only partially primal. I can get 6 free range eggs for about $1.50. I watch for organic meat and get it when on offer, but, I have a fixed pension and have to count the pennies a bit. The way I see it, I do what I can when I can, and, that is a vast improvement on what I was doing. Not perfect, but then who or what is?
        Why use a sledge hammer to crack a nut when a steam roller is even more effective, and, is fun to drive.

        Comment


        • #19
          I do grass fed here and there but the cuts of meat are very lean and ultimately: tough. I'm on a list to buy a half cow this fall so I will be almost totally grass fed then. So yes- I'm eating "regular" meat and eggs. I have five kids and I can't afford to buy everyone grass fed at the moment. Still, it's obviously more expensive than eating SAD garbage, especially at breakfast. I save $ by not buying soda, fruit snacks, and other absolutely empty calories. I also freeze a lot of meat that I would in the past have thrown out or given to the dogs (a single left over pork chop, for example). Also, I never eat out at lunch any more. And the stuff I used to eat on the couch at night..... Premium ice cream is what, $4? So that's $28 per week right there!

          Comment


          • #20
            I have five kids and I can't afford to buy everyone grass fed at the moment.
            Just pick your favourite one or two kids and feed them the grass fed.

            Comment


            • #21
              Originally posted by Kingofturtles View Post
              Primal is not cheap. 1000 a month on groceries for 2 People. 4 cartons of eggs and bacon a week doesn't help. Sure giving up grains makes me live longer. But living on the street will most likely shorten my life
              Better to pay the grocer than the doctor!
              The Champagne of Beards

              Comment


              • #22
                Originally posted by SoccerGrok View Post
                Austin Milbarge. When do we begin our training?
                Nicely done!!

                Comment


                • #23
                  My DH and I spend about $100 per week, sometimes $125. During the spring, summer, fall, we shop at the farmers market. We mostly eat organic and pasture raised. I myself eat about 4 eggs per day (sometimes more, sometimes none). Eggs are the cheapest source of protein I can get (just under $6 / dozen, I think). We generally only eat veggies that are in season (avocado's and berries excluded). This saves money because it's local, so usually cheaper (and usually organic). Also, if you have a yard, have you considered planting some of your own veggies? I have a small balcony and this year I have planted lettuce mix (a squirrel got into it and ate some of the seeds, so we may not get any), herbs (cilantro, Italian basil and Thai basil), and 4 cucumber plants (can't wait for these). They are being grown in pots.

                  Comment


                  • #24
                    There are two of that spend about £50 ($78) per week and we eat primal foods.

                    Lots of canned fish (anhcovies, mackerel)
                    lots of fresh salad
                    organic Turkey (cheaper than chicken when it isn't Christmas)
                    Cheap cuts of organic meat

                    We tend to plan our shopping each week and there are some really good farms near us that sell meat/eggs cheaper than the supermarkets do.

                    I once heard a great quote (cannot remember from who) that completely changed my mindset when it came to buying quality food:

                    "If you aren't going to invest in yourself and your own body, then what is the point"
                    2010 - 5,11 and 101KG

                    2012 - 5,11 and 77KG

                    Train hard, eat well and love life

                    Comment


                    • #25
                      We spend anywhere from 800-1500/month. We live on the east coast. We only buy a few things organic/grassfed. Family of 2 adults and 2 kids. The higher cost months include a couple holiday meals (like Christmas and whatnot) or buying extra meat for freezer. Lower months are us dipping into the stored meats and eating out the garden. Our average I think is 900 per month.

                      Comment


                      • #26
                        Lucky Americans! I live in Belgium and primal for 2 (my OH is not really primal but eats what I cook) costs me about 1200 EUR. That includes all organic veg and meat (grass fed beef from Ireland), grass fed butter and other good fats. Plus I can't really eat eggs, so it's meat almost every meal for me EXXXPENSIVE!

                        Comment


                        • #27
                          Lots of people spend $5 a day for coffee at Starbucks and don't bat an eyelash at that waste of money.

                          Another way to reduce money if possible is it seems that keeping chickens has gotten really popular. We often get cartons of eggs from a lady at work. There's a lady at work with a plum tree, too. Plums all fall off at one time so she's begging people to take plums. We tend to have way more avocados than we can eat. We've sold them at work for 50 cents each. My boyfriend made $300 one year from his avocados. There's a man at my jam session who frequently brings grapefruit from his tree. I always take a few. When the passion fruits in our yard are ripe I'll bring in a few to work to trade for eggs. I have yet to receive my eggs so that one has been a bum deal for me. All this doesn't amount to much, but every little bit helps.
                          Female, 5'3", 50, Max squat: 202.5lbs. Max deadlift: 225 x 3.

                          Comment


                          • #28
                            Only a fool would spend themselves into the poorhouse - for anything (overpriced emergency medical bills aside). Yeah, the stuff's expensive. Buy in bulk. Buy cheaper cuts. Buy in season. Buy local. There are a thousand threads in this forum on how to do it more economically. Yeah, it can be tough and require strategy. So do it. It is what it is.
                            Last edited by carlh; 06-27-2012, 06:54 AM.
                            carl's cave

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by inesenite View Post
                              Lucky Americans! I live in Belgium and primal for 2 (my OH is not really primal but eats what I cook) costs me about 1200 EUR. That includes all organic veg and meat (grass fed beef from Ireland), grass fed butter and other good fats. Plus I can't really eat eggs, so it's meat almost every meal for me EXXXPENSIVE!
                              Isn't a EUR like $.80 to a US $1.00? That would make 1200 EUR = $960 US, right?

                              Comment


                              • #30
                                there are 1000 threads on this already. plus articles by robb wolf. jeez....

                                Comment

                                Working...
                                X