Announcement

Collapse
No announcement yet.

Opinion on Paleo-kits??

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Opinion on Paleo-kits??

    Hi guys,

    Curious to know what everyone/or anyone, thought about Paleo-kits. Was introduced to it through interaction with Crossfit Folks and a big fan as of now. Not sure how nutritious the high sugar content is (sugar=insulan=fat) but its all natural from fruit with no preservatives. I'll just let the experts decide so any feedback would be much appreciated as i'm somewhat new to Paleo living.

    Link to product i'm referring to: Steves Original

    Thanks,

    Rik

  • #2
    Am I missing something, or are you basically paying $4 for a small bag of mixed nuts and jerky that you could otherwise buy separately for less?

    Comment


    • #3
      Hi there,

      No, you are correct, mixed nuts, jerky and some berries mixed in. Am I hearing you think it would just be better to make my own at home for cheaper?

      Also, any opinion on the actually nutritional content?

      Thanks,

      Comment


      • #4
        The nutritional content seems pretty straightforward, except for the "infused strawberries" which are really just strawberries and juice. Nothing wrong with it but nothing really special. If I were to buy these, it would be because his proceeds go to charity. Otherwise, I don't think a bag of nuts and jerky is worth what he's asking. It's way too easy to make your own.

        Comment


        • #5
          Paleokits are pretty good, as far as being primal/paleo in nature. Good ingredients, no preservatives or artificial crap. They are pricey, so like secretlobster said, you may be able to make your own "kit" cheaper. I take nuts, fruit and jerky along with me hiking, essentially making my own little paleokit.

          I won't critize the company though, they use some of their profits to run an inner-city charity. Good people. Plus, Steve's Original products taste pretty darn good. I've purchased the beef sticks (slim jims with out the chemicals) and the paleokrunch cereal for a long hike coming up.... very good stuff.
          Jen, former Midwesterner, living in the middle of nowhere.

          Comment


          • #6
            I agree with both of you. Seems like a great organization and the kits, and Paleo-stix (Good version of Slim jims) are really good.

            I'm going to give a "homemade" solution a go, and see how that works out. Thanks so much for all the feedback.

            Comment


            • #7
              Originally posted by secretlobster View Post
              Am I missing something, or are you basically paying $4 for a small bag of mixed nuts and jerky that you could otherwise buy separately for less?
              Seriously. They're like 2oz. $32/lb is pretty steep for trail mix. I'm pretty sure you could put it together for a lot less if you had access to a store with a good quality bulk section. They don't say that the jerky is organic or grass-fed, either, so if you're willing to DIY on that, you could get even better quality meat.

              Personally, I don't tend eat stuff like that unless I'm hiking all day or something. Otherwise, I don't need the energy spike from the dried fruit and I'd rather just eat a meal. I don't like to fill my stomach up when I'm out hiking, so something small and concentrated is just the thing.

              Comment


              • #8
                I think the point is being missed here... I see this as more of a charity donation & a fortunate bonus of some grass fed jerky trail mix as well. I've read a bit about the charity behind this stuff, and its a great cause - I think dissing the price is a bit tacky.
                Robin
                ~primal mama to 3~

                Comment


                • #9
                  I like to make my own jerky and dry my own fruit. I also started making my own larabars. Its pretty easy to do i just takes some time on a weekend to put it all together. I like to seal them in my vacuum sealer and toss them in the freezer. Take a few out when going on a hike or trip.
                  Family Living Simple blog

                  Facebook

                  Twitter @Famlivingsimple

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by nocturnalmama View Post
                    I think the point is being missed here... I see this as more of a charity donation & a fortunate bonus of some grass fed jerky trail mix as well. I've read a bit about the charity behind this stuff, and its a great cause - I think dissing the price is a bit tacky.
                    I think you were making a good point until you brought out the insults.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by nocturnalmama View Post
                      I think the point is being missed here... I see this as more of a charity donation & a fortunate bonus of some grass fed jerky trail mix as well. I've read a bit about the charity behind this stuff, and its a great cause - I think dissing the price is a bit tacky.
                      I don't think it's tacky at all.

                      If you want to support Steve's Club National Program, go out and buy the most affordable jerky and trail mix you can find.

                      With the money you save you can go to Steve's Club - Crossfit Youth Fitness, and make a TAX DEDUCTIBLE donation.

                      Comment


                      • #12
                        I think a lot of people see them as convenient. My partner is a fan of them along with Primal Pacs (slightly cheaper) for when she's traveling and can't guarentee where she gets to eat. Paleo kits are Zone proportioned so that's kind of annoying. I'm not really sure why people are griping about the cost given that 'round these parts, making/buying jerky free of all the normal shit that's put in is typically a hassle or not even cost effective.

                        Comment


                        • #13
                          I couldn't get them to even answer an email to Guam (US territory but frequently left out of mailing lists).......so I ended up with Primal Pacs instead and have been very happy with the product and service!
                          ~Rhonda

                          "Do or do not do, there is no try" - Yoda

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by rkj1969 View Post
                            I couldn't get them to even answer an email to Guam (US territory but frequently left out of mailing lists).......so I ended up with Primal Pacs instead and have been very happy with the product and service!
                            Hi Rhonda,

                            I can assure you that we never received your email. We pride ourselves on great customer service and I make sure every single email we receive is returned and given the attention it deserves.

                            Not to throw stones at the other guys, but the main reason some of our copy cats are cheaper is because they use chopped and formed jerky, which is basically highly processed SPAM like meat. To learn more check out this article HERE that talks about the difference between whole muscle meat jerky and "chopped and formed" jerky.

                            Due to the over processing of the chopped and formed jerky, much of the protein is broken down and destroyed.

                            In fact, we sent both samples of jerky off to a lab for analysis and the results show our jerky yielding 12 grams of protein per ounce while the other guy's jerky yeilds 10 ounces of protein per ounce. Unfortunately, you will find 12 ounces of protein per 1 ounce being advertised on the nutritional label, when the lab results show different. Thats a BIG lie in my opinion and sadly most people never know this.

                            HERE are the analytical results from the lab.

                            And I don't mean this in a cocky way, but I challenge others to make a PaleoKit of homemade jerky, nuts and infused berries and tell us the cost to make one and the time involved.

                            Making jerky that is shelf stable under the strict supervision of the USDA (and not in your kitchen) is a very labor, cost and time intensive process.

                            With that said, thanks for the nice comments and the continued support. We are huge supporters of MDA and his readers and do our very best to offer the highest quality products to help support the Paleo/Primal lifestyle that myself and my employees have been following for years now.
                            Last edited by StevefromSteveClub; 09-02-2011, 06:13 PM.

                            Comment


                            • #15
                              Kudos to Steve above. Seriously - I'll never buy your product but do appreciate the efforts being made.

                              Frankly, I'm pretty convinced as I head into the end of my second primal year that there is no specifically paleo-marketed packaged food that you need or ought to purchase. There's no need to eat trail mix, or snack at all, in normal life. What you need to do is spend that cash on locally-grown naturally raised meats and veggies, and start cooking it in bulk in ways that will satisfy you and your family. That's pretty much the key - all the rest of it including Mark's stuff is just fluff and an attempt to cash in on the craze. Occasoonally eating stuff like that - sure, whatever - occasionally, eat whatever you want. Do whatever you want. But it's all really a side show, it's not going to be the thing that gets you to optimal health.
                              If you are new to the PB - please ignore ALL of this stuff, until you've read the book, or at least http://www.marksdailyapple.com/primal-blueprint-101/ and this (personal fave): http://www.archevore.com/get-started/

                              Comment

                              Working...
                              X