Announcement

Collapse
No announcement yet.

too much fish?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • too much fish?

    How much is too much fish in regards to mercury, etc? I live on a pretty tight budget and am slowly trying to incorporate other sources of protein, but some/most days my meals consist of tuna and salmon. Is this too much?

  • #2
    I only eat seafood (mainly fresh fish or frozen prawns; I try to limit the canned stuff) for animal protein, so I'll be interested to hear people's opinions about this.

    Comment


    • #3
      I think it's the higher up the food chain that the fish is, the more mercury it has. I *think*, not sure, so don't hold me to it. Tuna has more mercury than salmon, so if you are only eating fish then stick to salmon more. On a different note: Is meat that expensive near you? I can get pork butts, briskets, and ribs for under $2/lb at Sam's Club. Fish costs at least $6-7/lb, and that's the farmed stuff. Don't know where you are shopping, but you should definitely look around for deals.

      Comment


      • #4
        Mercury is not a problem with fish, since fish already contains high levels of Selenium which "binds" with Mercury, and will eliminate it from our body.

        http://www.mercuryfacts.org/fselenium.cfm

        http://www.pelicanpackers.com/GoodForYou.html

        Of course, there are other problems associated with fish, or at least most farmed raised seafood.
        Last edited by Zed; 09-29-2010, 08:59 PM.

        Comment


        • #5
          Originally posted by Joe B View Post
          On a different note: Is meat that expensive near you?
          Honestly, I am coming off of being a vegetarian and tofu is ridiculously cheap. I'm going to start shopping around and do some serious meal planning. Which pains me because when you're on a budget, one (me, at least) tends to shy away from recipes. Recipes = $$$ I usually buy my salmon at Sam's, but do most of my shopping at Whole Foods. My weekly groceries typically did cost me around 60-80 and that's when I was doing the 5 meals a day thing.

          Comment


          • #6
            Mercury should not be a problem is most areas since according to a Finnish study made in the Baltic Sea, the most polluted sea in the world, the mercury level in the fish species were all below the safety limit set by EU. * This is good since Baltic Herring and other small fishes are generally the same price or cheaper than meat here, for example I can get herring fillet for 4€ per kg or 2,5$ per lb.

            * http://www.palvelu.fi/evi/files/55_519_301.pdf (in Finnish)

            Comment


            • #7
              I think omnivorism just does cost more than vegetarianism, or more than wholefood veganism anyway - I could live on about 5/week as a vegan (beans and rice followed by rice and beans...). Two thoughts: organ meats; cheaper fish. It may be different here in the UK, but the less popular fish, like mackerel, are spectacularly cheap.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Hilary View Post
                I think omnivorism just does cost more than vegetarianism, or more than wholefood veganism anyway - I could live on about 5/week as a vegan (beans and rice followed by rice and beans...). Two thoughts: organ meats; cheaper fish. It may be different here in the UK, but the less popular fish, like mackerel, are spectacularly cheap.
                I will have to look into that. Not sure I'm ready yet to step into organ meats.
                Funny thing is is that I never ate a lot of rice and beans....I've never been able to tolerate beans very well. I was pretty low carb then. I just had my oatmeal for breakfast and an Ezekiel wrap with my Sunshine burger for lunch. I was obsessed with protein and fat even then, so it's just been difficult getting rid of the tofu at night. I always had stir-fry at night.

                Comment


                • #9
                  http://thehealthyskeptic.org/is-eati...ot-eating-fish
                  eat up!
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by lbt View Post
                    Honestly, I am coming off of being a vegetarian and tofu is ridiculously cheap. I'm going to start shopping around and do some serious meal planning. Which pains me because when you're on a budget, one (me, at least) tends to shy away from recipes. Recipes = $$$ I usually buy my salmon at Sam's, but do most of my shopping at Whole Foods. My weekly groceries typically did cost me around 60-80 and that's when I was doing the 5 meals a day thing.
                    Well that's why everything is so expensive, you are shopping at "Whole Paycheck!" It's a rip-off, I never shop there, prices are alway higher there. An 8oz jar of almond butter is $10, whereas at Trader Joe's a 1lb jar is $5. Recipes do not mean $$, as long as you are resourceful. Ex: use leftover chicken bones to make a broth instead of buying chicken stock, and basic aromatics are cheap. Get a crockpot, it is my most used and favorite kitchen appliance, and makes tasty meals with minimal effort.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by lbt View Post
                      Honestly, I am coming off of being a vegetarian and tofu is ridiculously cheap. I'm going to start shopping around and do some serious meal planning. Which pains me because when you're on a budget, one (me, at least) tends to shy away from recipes. Recipes = $$$ I usually buy my salmon at Sam's, but do most of my shopping at Whole Foods. My weekly groceries typically did cost me around 60-80 and that's when I was doing the 5 meals a day thing.

                      Right, that's it - I am SO moving to the States! $80 is about 50, and my weekly shop costs me around 75 (around $120)!
                      La tristesse durera toujours...

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Hilary View Post
                        I think omnivorism just does cost more than vegetarianism, or more than wholefood veganism anyway - I could live on about 5/week as a vegan (beans and rice followed by rice and beans...). Two thoughts: organ meats; cheaper fish. It may be different here in the UK, but the less popular fish, like mackerel, are spectacularly cheap.

                        Hilary,

                        How much do you spend per week? I can't shop in bulk and my Sainsbury's bill is regularly over 60, but over 70 more usual - and I STILL have to top it up at M&S and Fisher's (small indie supermarket)!
                        La tristesse durera toujours...

                        Comment


                        • #13
                          Well that's why everything is so expensive, you are shopping at "Whole Paycheck!" It's a rip-off, I never shop there, prices are alway higher there. An 8oz jar of almond butter is $10, whereas at Trader Joe's a 1lb jar is $5.
                          1. We don't have a Trader Joe's.
                          2. It isn't whole paycheck if you know how to shop there. Their 365 brand is the same, if not cheaper, than most chain grocery stores. And for the record, their almond butter is the same price as yours. When I was eating peanut butter, their 2lb jar was $4. You play with what your dealt.

                          Comment


                          • #14
                            And thanks for links, guys (or gals....whichever you may be). They were really resourceful!

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by lbt View Post
                              1. We don't have a Trader Joe's.
                              2. It isn't whole paycheck if you know how to shop there. Their 365 brand is the same, if not cheaper, than most chain grocery stores. And for the record, their almond butter is the same price as yours. When I was eating peanut butter, their 2lb jar was $4. You play with what your dealt.
                              1. That is a shame, it's a great store.
                              2. In the U.S. it's more expensive, even the 365 brand.

                              I hear you with the budget though, I only buy conventionally raised meat and farm-rasied fish, and supplement with fish oil. My bloodwork is among the best my doc has seen, so even if you can't get grassfed/wild stuff, it's fine eating conventionally-raised animals, much better for you than grains and sugar.

                              Comment

                              Working...
                              X